Mutfak dolabında renk seçimi nasıl olmalıdır?

Mutfaklarda dekoratif bir görünüm oluşturmak için mutfak dolabı rengini doğru belirlemek gerekmektedir. Peki, mutfak dolabında en kullanışlı …

14.07.2021
Mutfak dolabında renk seçimi nasıl olmalıdır?

Mutfaklarda dekoratif bir görünüm oluşturmak için mutfak dolabı rengini doğru belirlemek gerekmektedir. Peki, mutfak dolabında en kullanışlı renkler nelerdir, nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar…

Evin en çok dikkat çeken alanlarından biri olan mutfakların dekorasyonunda hem işlevsel hem de şık bir görünüm oluşturmak kimi zaman zor olabiliyor. Aileniz ve arkadaşlarınızla lezzetli yemekler hazırladığınız ve uzun zamanlar geçirdiğiniz mutfakların görünümü konusunda bazı temel faktörlere dikkat etmek gerekmektedir. Mutfağa her adım atıldığında konforun ön planda olduğu bir dekorasyonla karşılaşmak hepimiz için çok önemlidir. Bu konforu oluşturmanın ilk adımı mutfak dolaplarının kullanışlı olmasından geçmektedir. Kullanışlı mutfak dolaplarında şekil, doku ve renk seçimine özen göstermek gerekmektedir. Mutfak dolabı renginde uyumu yakalamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini gelin birlikte öğrenelim…

RENK SEÇİMİ NEYE GÖRE BELİRLENMELİ?

Mutfak dolabında renk seçimi yaparken öncelikle; mutfak zemin ve duvarında kullanılan renklerle uyum yakalanmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca mutfağın aldığı ışık miktarı ve mutfağın büyüklüğü renk seçiminde çok etkilidir. 

YALIN VE SADE BEYAZ

Yıllardır popülerliğini koruyan ve her renkle uyum sağlayan beyaz, mutfak dolaplarında kullanılan vazgeçilmez renkler arasındadır. Sade ve yalın görünümüyle aydınlık bir mutfak için beyaz renk tercih edilebilir. Lekeyi saklama konusunda adeta bir usta olan beyaz renk, temizlik konusunda size kolaylık sağlayacaktır.


Beyaz mutfak dolaplarında altın renkli kulplar kullanarak zarif bir mutfak dekorasyonu şekillendirebilirsiniz.

ZARAFETİN ANAHTARI GRİ

Siyah ve beyaz arasında nötr bir ton olan gri ise, ev dekorasyonunun her köşesinde karşımıza çıkmaktadır. Gri renkli mutfak dolapları; pastel tonlarda boyanmış duvarlar ve granit mutfak tezgâhı ile uyumlu bir görünüm oluşturmaktadır. Gri mutfak dolaplarının göz alıcı görüntüsünü vurgulamak için şık ve dokulu yüzey döşemesi tercih edebilirsiniz. 

ASALETİN TANIMI SİYAH

Eğer mutfağınız geniş ve aydınlık bir alana sahipse; asilliğin sözlük anlamı olan siyah renge mutfak dolaplarınızda yer verebilirsiniz. Mutfağın diğer alanlarında açık tonları kullanarak, siyah dolaplarınızın odak noktası haline gelmesini sağlayabilirsiniz. 

HUZURLU BİR MAVİ

Özellikle marin dekorasyonda çok fazla kullanılan mavi renk, mutfaklarda huzurun ön planda olduğu bir hava katacaktır.

Mavi mutfak dolapları; beyaz, gri ve ahşap ile mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Farklı ancak göz yormayan bir renk tercihi yapmak istiyorsanız mavi tam size göre!

ÇARPICI KIRMIZI

Retro ev dekorasyonunda dikkat çeken kırmızı renk, mutfaklarda da orijinal bir bakış açısı yakalamanızı sağlar.

Daha geniş ve açık mutfaklarda kullanılması gereken kırmızı mutfak dolapları; siyah, bej ve gri ile mükemmel bir ahenk oluşturmaktadır. Sıcak ve samimi bir mutfak için kırmızı düşünün derim!


Bunun yanı sıra; kırmızı renkli mutfak dolaplarınızı mavi tezgâhlarla kombine ederek sıra dışı bir dekor oluşturabilirsiniz.

FERAHLIĞIN SEMBOLÜ YEŞİL

Mutfağınızda nostaljik bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Baharın gelişini anımsatan yeşil renk, mutfaklarda benzersiz ve hayranlık uyandıran bir görüntü şekillendirmek için harika bir seçim olacaktır.

Eğer yeşil mutfak dolaplarınızı kahverengi mobilyalar ile birlikte kullanırsanız Retro bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Ya da beyaz ve bejin gücünden faydalanarak çağdaş ve modern bir mutfak da oluşturabilirsiniz. Seçim sizin!

RENKLERİ ÇEŞİTLENDİRMEYE NE DERSİNİZ?

Mutfak dolaplarınızın rengine karar verirken tüm bu seçeneklerin arasında kararsızlık yaşayabilirsiniz. Özellikle açık bir mutfağa sahipseniz dolaplarınızda farklı renkleri iç içe kullanabilirsiniz. Bu tarz bir mutfak dekorasyonu şekillendirirken mutfağınızı karanlık ve kasvetli yapacak renk seçimlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Kullanacağınız renklerin çok baskın olmamasına ve farklı tonlarda olmasına özen göstermelisiniz. Koyu ve açık renklerin bir arada yakaladığı uyuma siz de inanamayacaksınız!

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.