Mutfakta İşinize Yarayacak Bazı Püf Noktalar

Mutfakta işinize yarayacak bazı püf noktaları sizler için derleyip bir araya getirdik. İşinize yarayacağını düşündüğümüz bu yöntemler kişi yada kişiler tarafından denenmiş ve kesin çözüme ulaşmış yöntemler olduğu kişilerce belirtilmiştir. Sizde bu yöntemlerin bir yada bir kaçını deneyip sonuca ulaştıysanız eğer deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Mutfakta İşinize Yarayacak Bazı Püf Noktalar

Hepinizin canını sıkan ve mutfakta yemek yaparken zaman kaybına uğratan malzemelerin nasıl kolay bir şekilde zamandan tasarruf ettireceğiniz göreceğiz. Lafı fazla uzatmadan Mutfakta işinize yarayacak bazı püf noktalar yazımıza geçelim.

Yumurtanın sarısı ve beyazı kolayca nasıl ayrılır

Yumurtanın beyazına veya sarısına ayrı ayrı ihtiyaç duyduğunuzda beyazını ve sarısını ayırmanız gerekir ki bu hiç de kolay bir işlem değildir. Ancak bu işlem için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Yumurtanın sarısı ve beyazı kolayca nasıl ayrılır

Yumurtanın sarısı ve beyazı kolayca nasıl ayrılır

İşte yumurtanın beyazını ve sarısını ayırmak için püf noktaları;

1- Yumurtanın sarısını beyazından ayırmanın en kolay yollarından biri yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmaktır. Yumurtanın beyazı huninin ağzından akıp düşerken, sarısı huninin üst kısmında kalır. Eğer yumurta bayatsa sarısı patlayabilir, o zaman beyazıyla beraber akar.

2- Yumurtanın sivri olan tepe noktasından bir kalem genişliğinde bir delik açın. Yumurtayı ters çevirip içini akıtmaya çalıştığınızda beyaz kısmı ilk olarak akacak ve sarı kısmı içerde kalacaktır.

3- Yumurtayı bir tabağın içine kırın. Plastik boş bir su şişesi alıp biraz sıkın. Sıkmış olduğunuz şişenin ağzını yumurta sarısının üzerine getirip şişeyi yavaşça gevşetin. Şişe vakum yaparak yumurta sarısını içine çekecek ve beyaz kısımdan kolayca ayrılacaktır. Daha sonra şişeyi sıkarak yumurta sarısını başka bir kaba aktarabilirsiniz.

Mantar nasıl temizlenir?

Mantar nasıl temizlenir

Mantar nasıl temizlenir

1- Mantarın sapını sağa sola oynatarak koparalım ve nemli bez ile güzelce silelim. Sildiğimiz mantarları sudan geçirip iyice yıkayalım.

2- Mantarın saplarını ayırdıktan sonra sebze fırçası ile bol su altında mantarın dış yüzeyini fırçalayarak temizleyelim. (Sebze fırçası yerine temiz bir diş fırçası da kullanabilirsiniz).

Temizlenen mantarların dış yüzeyinde bulunan ince zarı bir bıçak yardımıyla alalım.

Mantarınız pişirmeye hazır.

Yumuşak börek yapmanın püf noktası yumuşak börek nasıl yapılır?

Börek millet olarak en sevdiğimiz hamur işlerinin başında gelir. Bu yüzden güzel börek yapmak bizim için çok önemlidir. Peki güzel ve yumuşak börek yapmanın püf noktaları nelerdir? Yumuşak bir börek yapmak için;

  • Böreği fırına vermeden önce 3 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı sıvı yağı karıştırıp bir harç hazırlayın ve bu harcı böreğin üzerine sürdükten sonra fırına verin. Yumuşacık ve nar gibi kızarmış bir böreğiniz olacaktır.
  • Bir diğer püf noktası, böreği fırına vermeden önce bir yumurta ile bir şişe maden suyunu bir kasede güzelce çırpın ve böreğin üzerine sürüp böylece fırına verin. Çok güzel kızarmış ve yumuşacık bir böreğiniz olacaktır.
  • Böreği hazırlarken her bir yufkanın üzerine yumurta fırçası ile süt sürerseniz hem yumuşak hem de harika lezzette bir börekler yapabilirsiniz.
  • Süt yerine böreğinizi hazırladıktan sonra böreğin üzerinde bir şişe maden suyu gezdirip böreğinizi 5-6 saat dinlendirdikten sonra fırına verin. Yumuşak ve leziz bir böreğiniz olacaktır.
  • Tüm bunları yapmanıza rağmen böreğiniz yumuşak olmadıysa böreği fırından çıkardıktan sonra üzerini bir bez ile örtün ve soğuyana kadar bezi açmayın. Bu işlem böreğinizi yumuşatacaktır.
Yumuşak börek yapmanın püf noktası

Yumuşak börek yapmanın püf noktası

Börek piştikten sonra fırından çıkınca ne yapmalı?

Büyük emeklerle hazırladığınız ve çok güzel pişmiş olan böreğinizi fırından çıkarınca kurumaması için üzerini bir bez ile örtün ve böreğiniz soğuyana kadar bezi açmayın. Harika pişirdiğiniz böreğiniz yumuşacık kalacaktır. Aynı durumda bez örtmek yerine böreğin üzerine yumurta fırçası ile çok hafif bir şekilde maden suyu sürmekte aynı şekilde böreğinizin kurumasını engelleyecektir.

Böreğin kurumaması için ne yapmalı?

Misafirleriniz için özene bezene yapmaya başladığınız böreğinizi yaptıktan sonra kuruduğunu görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz: Böreğiniz piştikten sonra kesinlikle fırında bekletmeyin ve hemen fırından çıkarın. Böreğinizi çok dikkatli bir şekilde yapmanıza rağmen fırından çıkarınca yine de kuru olduğunu görüyorsanız yumurta fırçası ile böreğin üzerine maden suyu sürüp böreğinizi nemlendirin ve böreğinizin üzerini bir bezle örtüp soğuyana kadar bezi açmadan bekletin. Böylece harika bir börek yapmış olacaksınız.

Böreğin yumuşak olması için;

Böreğinizin yumuşak olması için; yufka ile yaptığınız böreklerin üzerine, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir şişe soda ile çırpıp sürün. Böreğinizin çok daha yumuşak ve kabarık olacaktır.

Et pişirirken etin dağılmaması için;

Etin Dağılmaması İçin;

Etin Dağılmaması İçin;

Et pişirirken etin dağılmamasını istiyorsanız etin suyuna bir iki damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü de bir kevgir ile temizleyin.

Sütün dibinin tutmaması için ne yapmalıyız?

Sütün dibinin tutmaması için

Sütün dibinin tutmaması için

Sütün dibinin tutmaması için; sütü tencereye koymadan önce, tencereyi temiz su ile çalkalayın ve tencereyi kurulamadan içine sütü döküp kaynatın. Dibi tutmayacaktır.

Yumurta haşlarken çatlamaması için ne yapmalıyız?

Yumurta haşlarken çatlamaması için

Yumurta haşlarken çatlamaması için

Yumurta haşlarken çatlamaması için; tencerenin içine bir fincan tabağını ters çevirerek koyun, yumurtanız çatlamayacaktır. Yumurtanın çatlamaması için bir başka yöntemde haşlama suyunun içerisine 1 – 2 adet kürdan atmaktır.

Bamyanın salyalanmaması için ne yapmalı?

Bamyanın salyalanmaması için

Bamyanın salyalanmaması için

Bamyanın salyalanmaması için; Bamyanın salyasını bırakmaması için; ayıkladığınız bamyaları pişirmeden önce 3 silme çorba kaşığı tuz ve 1,5 kahve fincanı sirke ile hazırlanan karışımda 30 dakika bekletin. Tuz ve sirkede bekletilen bamyalar pişerken hem salyasını bırakmayacak hem de lezzeti daha iyi olacaktır.

Kek yapmanın püf noktaları nelerdir?

Kek yapmanın püf noktaları

Kek yapmanın püf noktaları

Kek yapmanın püf noktası; Malzemeleri tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış kek hamuru eğer kabarmıyorsa fırın ısısı tam olarak ayarlanmamış yada fırın ısısının iyi olmayışındandır. Kekiniz piştikten sonra kalıbından kolay çıkmasını istiyorsanız; kek hamurunuzun, her tarafı yağlanmış ve unlanmış bir kek kalıbına boşaltılması ve ılık olacak şekilde açılmış fırında 40 yada 45 dakika pişirilmesi gerekir. Kek pişerken fırının kapağı sık sık açılmamalıdır. Kekinizin pişip pişmediğini anlamak istiyorsanız pişmekte olan kekin ortasına bir kürdan yada bıçak yardımı ile delik açın, eğer bıçak yada kürdana hamur bulaşmamış ise kekiniz pişmiş demektir. Keklerin parça parça olmaması için fırından çıkarttıktan sonra kalıptan çıkarmadan bir müddet bekletilmeli ve ılıdıktan sonra kalıptan çıkarılıp servis tabağı ile servis edilmedir..

Pilavın parlak ve beyaz olması için ne yapmalı

Pilavın parlak ve beyaz olması için ne yapmalı

Pilavın parlak ve beyaz olması için ne yapmalı

Pilavın daha parlak ve beyaz olması için pilavı pişirirken pilav suyuna 4-5 damla limon suyu damlatın. Pilavınız hem daha parlak hem de daha beyaz olacaktır.

Patlıcanın lezzetli olması için ne yapmalı?

Patlıcanın lezzetli olması için ne yapmalı

Patlıcanın lezzetli olması için ne yapmalı

Patlıcanın lezzetli olması için, patlıcanları önce bol tuzlu suda 15 dakika kadar bekletin. Patlıcanları tuzlu sudan çıkardıktan sonra biraz sıkarak suyunu süzün ve kağıt havlu ile üzerindeki fazla suyu alın. Daha sonra patlıcanları soğuk süt içerisinde 5-10 dakika kadar bekletin. Artık patlıcanları pişirdiğinizde daha lezzetli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.