Muzdan daha çok potasyum içeren 5 meyve

30.09.2022
Muzdan daha çok potasyum içeren 5 meyve


Çoğu zaman potasyum açısından en varlıklı meyve muz olarak kabul edilir, sadece muzdan daha çok potasyum içeren meyveler de vardır. İşte kafi potasyum alımı için tüketilebilecek 5 meyve.

Muzdan daha fazla potasyum içeren 5 meyve

Potasyum, vücudun kendi başına sentezleyemediği bir mineraldir ve bu yüzden yiyeceklerle alınması gerekir. Potasyum, vücutta en oldukça bulunan minerallerden biridir ve bilhassa nebat kaynaklı olmak suretiyle birçok gıdada yaygın olarak bulunur.

Potasyumun vücuttaki görevleri farklıdır, hücre dışı sıvılarda azca oranda bulunsa da esas olarak hücrelerin içinde bulunan bir mineraldir. Bu mineral, vücutta birçok değişik görevi yerine getiren sodyum-potasyum dengesi için oldukça önemlidir. Potasyum ek olarak asit-baz dengesinin düzenlenmesi, kalp ritmi, ozmotik tazyik ve genel olarak vücudun su dengesi için de gereklidir. Bununla beraber kemik ve beynin sağlığı için de faydalıdır ve stresi azaltmaya destek sunar.

Fazla sodyumun vücuttan idrarla atılmasını ve gerilim seviyelerinin dengelenmesini sağlamak sodyum miktarından daha yüksek oranda potasyumun alınması önemlidir. Potasyum seviyelerini gün süresince devamlı kafi seviyede olmalıdır. Denge, hücrelerin depoladığı potasyumun gerektiğinde kullanılması ve fazlasının idrarla atılmasıyla sağlanır.

Muzdan daha fazla potasyum içeren 5 meyve #1

Günlük potasyum ihtiyacı

Günlük potasyum ihtiyacı averaj 3 gramdır. Vücudun her gün gereksinim duyduğu potasyum, belirli hastalıklar durumunda yada yaşa bakılırsa değişebilir. Evlatların 3 yaşına kadar 800 mg’a ihtiyacı vardır ve hemen sonra gereksinim erişkinlik döneminde 3 grama ulaşana kadar kademeli olarak artar. Hamilelik ve emzirme döneminde averaj potasyum gereksiniminin günde sırasıyla 4,7 ve 5 gram olarak değişmiş olur.

1 yaşından ufak bebekler: 800 miligram/gün

1-3 yaş arası çocuklar: 800 miligram/gün

4-6 yaş arası çocuklar: 1,1 gram/gün

7-10 yaş arası çocuklar: 2 gram/gün

Gençler ve yetişkinler: 3 gram/gün

Hamilelik: 4,7 gram/gün

Emzirme: 5 gram/gün

Muzdan daha fazla potasyum içeren 5 meyve #2

Muzdan daha çok potasyum içeren 5 gıda

Kandaki potasyum seviyesinin oldukça düşük olması halsizlik, bitkinlik, kas spazmları ve krampları, kabızlık, çarpıntı ve hatta nefes almada güçlük benzer biçimde sorunlara niçin olabilir.

Peki, gün içinde devamlı potasyumun doğru seviyesine iyi mi haiz olunur? Besin takviyelerine ve suni takviyelere başvurmadan ilkin, balık, kuruyemiş ve muz benzer biçimde potasyum açısından varlıklı gıdaları içeren bir rejim yardımıyla lüzumlu potasyum alınabilir.

Bunlar haricinde de bu 5 besin potasyum alımınızda hakkaten bir fark yaratabilir ve günlük potasyum alımınızı mühim seviyede artırabilir.

Avokado

Yarım avokado (ortalama 100 gram) 487 miligram potasyum ihtiva eder. Günlük ihtiyacınızın ortalama altıda birini yarım avokadodan alabilirsiniz. Sadece ne yazık ki bu meyve hem de yüksek kalorili ve yüksek yağ içeriğine haiz olduğundan bu mineralin tek deposu olarak kullanmak zekice olmaz.

Kivi

100 gram kivi de muzdan daha çok potasyum ihtiva eder. 100 gram muz 350 mg potasyum içerirken, 100 gram kici 400 mg potasyum içeriğine haizdir.

Kuş üzümü

Kuş üzümü de potasyum yoğunluğu bakımından muzun üstündedir. 100 gram kuş üzümü ortalama 375 mg potasyum ihtiva eder.

Ispanak

Ispanağın mühim bir demir deposu olduğu biliniyor, ek olarak K vitamini, magnezyum ve sodyum ihtiva ederler. Ek olarak, bir fincan kadar ıspanak ortalama 540 miligram potasyum sağlar.

Karpuz

Su, vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan karpuzlar bilhassa sıvı ve mineral yitirilmesine karşı mükemmel meyvelerdir. Karpuz potasyum açısından da zengindir. Bu meyvenin iki dilimi, ortalama 640 mg potasyum sağlar.

Muzdan daha fazla potasyum içeren 5 meyve #3

Potasyum eksikliğinin tehlikeleri

Bilhassa oldukça terliyorsanız ve potasyumu doğru beslenme yada takviyelerle kafi oranda almıyorsanız, potasyum eksikliği yaşama riskiniz yüksektir. Terleme haricinde, oldukça fazla sıvı kaybetmenize yol açan hastalıklar, müshil kullanımı, tuz açısından oldukça varlıklı bir rejim ve böbrek hastalığı durumlar potasyum eksikliği için başka risk faktörleridir.

Potasyum eksikliği, kas krampları yada kas zayıflığı, süratli kalp atışı, uyku hali, kafa karışıklığı, uykusuzluk ve fena ruh hali benzer biçimde çeşitli rahatsızlıklara niçin olur. Potasyum alımı sodyuma bakılırsa daha düşükse yada dengeli değilse, hipertansiyon, selülit ve ödem sorunları ortaya çıkabilir.

Potasyum seviyeleri hususi bir kan testi ile denetim edilebilir. Potasyum eksikliğinin ihtimaller içinde emareleri şunlardır:

– Kas krampları,

– Kas güçsüzlüğü,

– Taşikardi,

– Uyku hali,

– Kafa karışıklığı durumları,

– Anksiyete,

– Uykusuzluk,

– Moral bozukluğu,

– Hipertansiyon,

– Selülit,

– Ödem.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.