NASA, astronot sayısının kafi olmadığını söylüyor

15.01.2022
NASA, astronot sayısının kafi olmadığını söylüyor


NASA Yöneticisi Bill Nelson tarafınca meydana getirilen yeni bir açıklamaya bakılırsa, NASA’nın astronot sayısı kafi değil. Bu yüzden ajansın daha fazlaca astronot bulması ve astronotları eğitme şeklini değiştirmesi gerekiyor. Kurum, şu anda kafi sayıda astronotun eğitilmesi ve Internasyonal Uzay İstasyonu’nun mürettebatının genişletilmesi ile uğraşıyor.

Son birkaç senedir Ay görevlerinin ve insanları uzaya fırlatabilecek araç sayısının artmasıyla birlikte, ajansın astronot sayısını çoğaltması gerekiyor. Ek olarak bu astronotların hangi becerilere gerekseme duyacağını tekrardan gözden geçirmesi ve mevcut eğitimini ISS merkezli olarak değiştirmesi gerekiyor.

NASA, Alexa’yı Ay’a gönderiyor!


NASA, Alexa’yı Ay’a gönderiyor!

NASA, Artemis görevinin ilk kısmına yaklaştığımız bu günlerde, Ay’a Amazon’un asistanı Alexa’yı da götüreceğini deklare etti.

NASA, astronot bulmada sorun yaşıyor

Bill Nelson’ın açıklamalarına yer verilen raporda, Eylül ayı itibarıyla NASA’nın 44 “uçuşa hazır” astronotu olduğu açıklandı.

“NASA’nın Astronot Ofisi, şu anda ajansın derin uzay yolculuğu hedefine ulaşmak da dahil olmak suretiyle çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Internasyonal Uzay İstasyonunda varlığını sürdürmek ve genişletmek başta olmak suretiyle birden fazla araçta uzay uçuşu görevlerini yürütmek ve Artemis’in Ay’a yapacağı misyonlar için sistemlerin tasarımına ve geliştirilmesine destek olmak gerekiyor.

NASA, astronot birliklerinin sayısını her yıl değerlendirir. Bir tek son değerlendirme, önümüzdeki beş yıl süresince mevcut ISS koltuklarını doldurmak için kafi sayıda astronot olmadığını gösterdi. Bir astronotu ekibe dahil etme ve temel eğitim verme süreci averaj dört yıl sürüyor. Bu yüzden NASA, astronot sayısının önümüzdeki iki yıl süresince hedeflenen sayının altına düşeceğini tahmin ediyor.

Uzay ajansı, Aralık ayında 10 yeni astronot talibi seçti. Adaylar bu ay eğitime başlamış olacak ve 2017’den bu yana ilk yeni astronot sınıfı olacaklar. Rapora bakılırsa NASA’nın endişelenmesi gereksinim duyulan yalnızca astronot sayısı değil, hem de her birinin beceri sınıfı.

İlk astronotların hepsi denetim pilotlarıydı, bir tek seneler geçtikçe NASA; bilim adamlarını, tıp doktorlarını, mühendisleri ve hususi becerilere haiz diğeri insanları içerecek şekilde astronot sınıfını genişletti. Son zamanlarda ajans, astronotların Artemis Ay misyonları için gerekseme duyacakları beceri setlerini belirlemek için çalışıyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.