NASA DART görevinden ilk fotoğraflar paylaşıldı – Teknoloji Pusulası

26.12.2021
NASA DART görevinden ilk fotoğraflar paylaşıldı – Teknoloji Pusulası


NASA, geçtiğimiz ay steriod çarpışmaları ile ilgili deneyim etme yapmak için DART görevine ilişik uzay aracını fırlattı. DART görevinden ilk fotoğrafları paylaşan NASA, mevzu hakkında açıklama yapmış oldu.

Bir süredir asteroid çarpışmaları ile ilgili emek verme yürüten NASA, Falcon 9 roketi ile gerçekleştirdiği DART görevini başlattı. Vazife amacının gelecekteki asteroit tehlikelerini etkisiz hale getirmek bulunduğunu açıklayan yetkililer, yapay uydu Dimorphos asteroit seti ile deneyim etme meydana getirecek.

Uzay madenciliği başlıyor: NASA’dan 10 bin katrilyonluk asteroite ziyaret!


Uzay madenciliği başlıyor: NASA’dan 10 bin katrilyonluk asteroite ziyaret!

NASA, gelecek yıl başlamış olacak bir görevin parçası olarak metal asteroit Psyche’yi ziyaret etme planları hakkında daha oldukca informasyon verdi.

İşte NASA’nın DART görevinden ilk fotoğraflar

Gelecekte gezegenimize büyük bir asteroit çarpmasından kaygı eden bilim adamları, 2005 senesinde ABD’de meydana gelen kongrede Dünya’nın çevresindeki asteroitleri keşfetmek için emek verme başlattı. 140 metreden büyük asteroitlerin averaj yüzde 40’nın tespit edildiğini belirten yetkililer, çalışmalara devam ettiklerinin altını çizdi.

Mevzu hakkında açıklama gerçekleştiren yetkililer, “7 Aralık Salı günü, uzay aracımızda bulunan DRACO teleskopik kamerasının görüntü alabilmesi için araçta bulunan kapağı açtık. Dünya’dan averaj 2 milyon mil (11 ışık saniyesi) uzaklıktan alınan görüntü Perseus, Koç ve Toros takımyıldızlarının yakınında, uzayın siyah fonunda kristal berraklığında ve keskin bir düzine yıldızdan oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

DART gemisinde tek kamera olan DRACO (Didymos Bulgu ve Optik navigasyon için Asteroid Kamera), yüksek çözünürlüğe haiz. Öncelikli olarak navigasyon ve hedefleme için kullanılan DRACO, Didymos asteroitinin şeklini ve boyutunu gözlemleyecek.

DART, 26 Eylül 2022’de asteroid Didymos ile çarpışmak için planlandığı şeklinde şu anda güneş sisteminde aşama kaydediyor. Didymos çarpışması esnasında DRACO, son ana kadar fotoğraf çekerek NASA merkez üssüne görüntü gönderecek.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.