NASA, ISS operasyonlarını ne zaman durduracağını deklare etti!

02.01.2022
NASA, ISS operasyonlarını ne zaman durduracağını deklare etti!


Geçtiğimiz Ekim ayında Jeff Bezos‘un Blue Origin uzay uçuşu şirketinin düşük Dünya yörüngesinde kendi ticari uzay istasyonunu oluşturmayı düşündüğü ortaya çıktı. Peşinden NASA, yapmış olduğu duyuruda istasyonun tasarımını geliştirmek için Uzay Yasası Anlaşmasıyla fon sağlamak için programı seçtiğini duyurmuştu.

Şu anda Internasyonal Uzay İstasyonu’nun (ISS) yerini alacak olan şey hakkında tartışmalar devam etse de, ikonik yörünge istasyonu kısa sürede hiçbir yere gitmeyecek şeklinde duruyor. Şundan dolayı yerine gelecek olan istasyon nerede ise emekleme aşamasında bulunuyor.

NASA, Blue Origin’in uzay istasyonunu destekliyor!


NASA, Blue Origin’in uzay istasyonunu destekliyor!

NASA, başta Blue Origin ve SpaceX olmak suretiyle, hususi sektördeki tüm havacılık ve uzay sanayi şirketlerini destekliyor.

NASA, 2030’a kadar ISS operasyonlarına devam edecek!

Dünyanın dört bir yanından astronotlara ev sahipliği icra eden ISS, 20 yılı aşkın bir süredir sürekli olarak kullanılıyor. Ek olarak istasyon, geçen yıl başlamış olan yeni güneş enerjisi dizilerinin kurulumunu içeren güç sisteminde devam eden bir yükseltme şeklinde sürekli olarak yeni teknolojileri kendine entegre ediyor.

Blue Origin tarafınca geliştirilen uzay istasyonunun temsili hali

Fakat şu bir gerçek ki ISS artık oldukça eskidi. Her ne kadar NASA sürekli olarak yükseltiyor olsa da istasyonun temelini oluşturan sistemler ve iskeleti 24 yaşına geldi. 20.yüzyılın en iyi teknolojisini içinde barındırıyor olsa da artık Astronotların günümüz standartlarıyla üretilen yeni bir yuvaya ihtiyacı var.

Çin, kısa süre ilkin kendi uzay istasyonunun ilk bölümünü başarı göstermiş bir halde yörüngeye yerleştirdi. NASA da yeni bir uzay istasyonu için planlar üstünde üç hususi firmanın çalışacağını duyurmuştu. Haberin başlangıcında bahsettiğimiz Jeff Bezos’un Blue Origin uzay şirketinin planları da bu doğrultu da aşama kaydediyor.

Her ne kadar bu işi gerçekleştirebilecek şirket sayısı oldukça kafi olsa da tamamen hazır bir haldeki fırlatılacak roketin bile testlerinin yapılması aylarca zaman gerektiriyor. Dolayısıyla NASA, ISS’i ne kadar süre uzayda tutmaya devam edebilirse bu o denli iyi olacak.

Şundan dolayı zamanlaması oldukça tehlikeli netice. Örneğin bu yeni istasyonun 2020’lerin sonuna doğru tamamlanması ön görülüyor. Peşinden başarı göstermiş bir fırlatma gerçekleştirip eski ISS terkedilecek. Eğer fırlatmada bir hata olursa bunun telafisi uzun seneler alabilir. Elon Musk’ın roketlerinin aksine, maliyeti milyar dolarları gören projeler oldukları için yedeği de yapılamıyor.

NASA yöneticisi Bill Nelson mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

Internasyonal Uzay İstasyonu, barışçıl internasyonal bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yılı aşkın bir süredir insanlığa yarar sağlamak için oldukça mühim bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler elde etmiştir. İdaresinin istasyon operasyonlarını 2030 yılına kadar sürdürmeyi taahhüt etmesinden memnunum.

ABD Birleşik Devletleri’nin ISS’ye devam eden iştirakı, yenilikçiliği ve rekabet enerjisini artıracak, hem de NASA’nın Artemis programı kapsamında ilk hanımı ve ilk beyaz olmayan kişiyi Ay’a göndermek için lüzumlu araştırma ve teknolojiyi ilerletecek ve ilk insanı Mars’a göndermenin yolunu açacaktır.

Gittikçe daha oldukça millet uzayda etken olduğundan, ABD’nin büyüyen internasyonal ittifaklar, uzayın barışçıl ve görevli kullanımı için kurallar ve normlar modellemesi mevzusunda dünyaya liderlik etmeye devam etmesi her zamankinden daha önemli.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.