NASA, Karanlık Ay görevine iyi mi hazırlanıyor?

06.02.2022
NASA, Karanlık Ay görevine iyi mi hazırlanıyor?


NASA astronotları, Ay’ı bir sonraki Artemis göreviyle ziyaret ettiklerinde, karanlık ve gölgeli bir bulgu gezisi meydana getirecek. Uzay ajansının yenilenen Ay tutkusu, Artemis adlı bir görevle bu on senenin sonunda astronotları uydumuza götürmeyi amaçlıyor.

NASA’nın yeni göreviyle birlikte astronotlar, Güneş’in bile zor bela yükseldiği bir yer olan Ay’ın Güney Kutbu’na inecek. Son aşama uzun gölge ve loş çevreden oluşan bir bölgede iyi mi ayakta kalacaklar? NASA, gelecekteki Ay kaşiflerini ürkütücü koşullara uygun şekilde eğitmeye hazırlanıyor.

NASA, Artemis I görevini tekrar başlatmak istiyor


NASA, Artemis I görevini tekrardan başlatmak istiyor

NASA, yeni görevleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer Artemis 1 görevini tekrardan başlatmak istediğini deklare etti.

NASA’dan Karanlık Ay görevine “karanlık” simülasyon

Bu hafta Johnson Uzay Merkezi, Güney Kutbu’nda astronotların yaşayacaklarını simüle eden NASA dalgıçlarının bir görüntüsünü yayınladı. Eğitim, ajansın Houston’daki Etkisiz Yüzdürme Laboratuvarı’nda, daha düşük yer çekimindeki koşulları simüle etmek için tasarlanmış devasa bir havuz (12 metre derinliğinde) gerçekleştiriliyor.

NASA halkla ilişkiler uzmanı Megan Dean, “NASA, Artemis programının bir parçası olarak Ay’ın Güney Kutbu’na ilk hanımı ve ilk beyaz olmayan insanı göndermeye hazırlanırken, Houston’daki Etkisiz Yüzdürme Laboratuvarı’ndaki (NBL) dalgıçlar, Ay aydınlatmasını simüle ederek gelecekteki Ay yürüyüşü eğitimine zemin hazırlıyor.” dedi.

NASA’nın Etkisiz Yüzdürme Laboratuvarı bir çok süre bol miktarda ışığa haiz olacak şekilde aydınlatılmış bir eğitim alanı, yalnız bu göreve uygun olarak karanlık olması için büyük çaba sarf edildi. Dean, bu denetim ve değerlendirmenin gerçekçi bir halde yapılabilmesi için tesisteki tüm ışıkları kapattıklarını ve yansımaları en aza indirmek için havuz duvarlarına siyah perde yerleştirdiklerini deklare etti.

ABD astronotları ne zaman Ay’a ayak basacak? NASA iddialı olarak görünse bile 2025’te Güney Kutbu’na bir ekip indirmeyi planlıyor. Yalnız uzay ajansının ilk olarak Space Launch System isminde olan astronotları tekrardan Ay’a fırlatabilecek yeni mega roketini denetim etmesi gerekecek. NASA, ilk testin Mart 2022’den ilkin gerçekleşmeyeceğini söylemiş oldu.

Peki ya siz NASA’nın Ay görevleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.