NASA, Ocak ayı için gökyüzünde bir sürpriz hazırladı!

31.12.2021
NASA, Ocak ayı için gökyüzünde bir sürpriz hazırladı!


NASA, Ocak ayında gökyüzüne bakan insanoğlu için dört hususi sürpriz hazırladı. Bu aşamada çeşitli yıldız topluluklarının oluşturduğu görme şansımız oluyor. Winter Circle isminde olan bir şekil de bunlar içinde içeriyor. Bunu görebilmemiz için 2 Ocak’ta gökyüzüne bakmamız gerekiyor. Böylece bu yıldızların gökyüzünde parlamalarını net bir halde görüyor olacağız.

NASA bu yıldızları görmek için en uygun devrin 8-9 civarı bulunduğunu belirtti. Açık bir gecede güneye baktığımızda Pleiades, Orion ve Winter Circle‘ı görebiliyoruz.

NASA DART görevinden ilk fotoğraflar paylaşıldı


NASA DART görevinden ilk fotoğraflar paylaşıldı

Geçtiğimiz ay DART görevi için fırlatma gerçekleştiren NASA, vazife için uzaya gönderilen araçtan çekilen ilk fotoğrafları paylaştı.

NASA, 5 Ocak’ta Ay’ın Jüpiter’e oldukca yakın olacağını deklare etti

NASA yukarıda belirttiğimiz Winter Circle‘ın yanı sıra üç yıldız topluluğunu daha deklare etti. Bu aşamada 2 Ocak Pazar gecesi ve Pazartesi günü erken saatlere kadar, NASA’nın senenin en iyi meteor yağmurlarından birisi olarak tanımladığı anı görme şansına erişiyoruz.

nasa-ocak-ayi-icin-gokyuzunde-bir-surpriz-hazirladi

Quadranid meteor yağmuru, parlak şehir ışıklarından uzak bir yerde karanlıkta izlenebiliyor. Yüzünüzü kuzeydoğuya çevirdiğinizde göktaşlarının yayılmış olduğu yer olan Boötes takımyıldızını bulmaya çalışıyorsunuz. Bulmak için ise Astroloji uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

5 Ocak Çarşamba günü gün batımından sonrasında güneybatıya bakarak Jüpiter‘e yakın oldukca parlak olan Ay‘ı görebilirsiniz. NASA mevzu hakkında, “İkisi birbirine yalnızca 4 aşama uzakta olacak, bu da bir oldukca dürbünle görülebilmesini sağlıyor.” dedi.

nasa-ocak-ayi-icin-gokyuzunde-bir-surpriz-hazirladi

Son olarak, 29 Ocak Cumartesi günü erken kalkanlar, Ay‘ın Mars’a oldukca yakın olduğu ve Venüs‘ün de görüş alanı içinde olduğu görüntüyle karşılaşıyor.

Sizler NASA‘nın sunmuş olduğu sürpriz hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.