NASA, uzaydaki Voyager 1’den gizemli mesajlar alıyor!

23.05.2022
NASA, uzaydaki Voyager 1’den gizemli mesajlar alıyor!


Güneş Sistemi’ni ve yıldızlararası uzayı araştırmak için 1977’de fırlatılan Voyager 1, averaj 45 senedir oldukça başarı göstermiş çalışıyor. Yalnız son haftalarda NASA’yı şaşkına çeviren hatalar yaşanıyor. Voyager 1’in rastgele veriler göndermeye başladığı öğrenildi.

1970’lerden kalma Voyager 1’den şaşırtıcı ve hayret verici veriler geliyor

Gezegenler arası uzay sondası, bugüne dek en uzak mesafeye ulaşan insan yapımı nesne olmayı başardı. 1977’de başlatılan misyonunu büyük seviyede başarıyla yerine getirdi ve oldukça önemli bilimsel veriler yolladı. Yalnız 45 yaşındaki Voyager 1’de bazı problemler var benzer halde duruyor. 

2,5 milyar piksellik uzay teleskobu için tarih verildi!


2,5 milyar piksellik uzay teleskobu için tarih verildi!

Uzay alanındaki atılımlarıyla malum Çin, ülkenin en büyük uzay teleskobunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fırlatma için tarih verildi.

Uzay aracının Dünya’ya dönük olan antenleri hala çalışıyor olsa da, anlaşılmaz raporlar bildirmeye başladı. NASA’dan meydana getirilen paylaşıma nazaran, rastgele verileri bildirmeyi alışkanlık haline getirdi. Peki uzayın derinliklerinden gelen bu mesajlar ne anlama geliyor?

NASA Jet Propulsion Lab ekibi tarafınca meydana getirilen açıklamada, 45 yaşındaki Voyager 1’in artikülasyon ve denetim sisteminde (AACS) herhangi bir sorun olmadığına dikkat çekildi. Yalnız son zamanlarda araçtan gelen telemetri verilerinin “geçersiz” olduğu aktarıldı.

Uzay aracının gizemli veriler gönderme sebebi bilinmiyor olsa da, nerede ise kontakt hattını koruduğu ve güvenli moda geçmediği öğrenildi. Bu durum, Dünya’dan 23.3 milyar kilometre uzaktaki Voyager 1’in hala sağlam bulunduğunu gösteriyor.

“Tüm işaretler AACS’nin hala çalıştığını gösteriyor, bir tek döndürdüğü telemetri verileri geçersiz. Bu veriler rastgele oluşturulmuş benzer halde görünebilir yada AACS’in içinde olabileceği ihtimaller içinde herhangi bir durumu yansıtmayabilir.”

Voyager 2 aylar sonra 'Merhaba' dedi

Aslına bakarsak 45 yaşlarında bir bilgisayarın hala çalışıyor olması, NASA araştırmacılarının becerilerini kanıtlamak için kafi oldu. Ek olarak ihtimaller içinde bir teknik arızanın da -en azından şimdilik- çözülmesi mümkün değil. Uzay ajansının yazılım temelli güncelleme yapabileceği düşünülüyor.

Siz Voyager 1 aracından gelen gizemli bildiri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.