NASA yardımınızı istiyor: Ödül 30 bin dolar

13.03.2022
NASA yardımınızı istiyor: Ödül 30 bin dolar


Sistemdeki tek gezegenin Dünya olmadığının fark edilmesinden günümüze kadar Mars, fazlasıyla dikkat çekiyor. Bilim insanlarını üstünde oldukca çalmış olduğu bu gezegene dair senelerdir emek harcama yapılıyor. Bu çalışmaların ortak noktası ise “Mars’ta yaşam var mı ya da var mıydı?” oluyor.

Şimdilerde ise NASA ve bir kitle kaynak platformu olan HeroX, Mars’ın bir zamanlar yaşama ev sahipliği yapma potansiyelini üstünde çalışıyor. Verileri daha iyi çözümleme etmek için ise NASA, yarışma düzenliyor.

Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!


Rusya uzay şefi ile NASA astronotu Twitter’da birbirine girdi!

Rusya uzay şefi ve NASA astronotu içinde büyük kavga yaşandı. İki isim, Twitter’da birbirine demediğini bırakmadı.

Uzay araçlarının toplamış olduğu veriler ilk olarak taranacak

Mars’ta yaşam var mı?‘ sorusunun yanıtlarını daha iyi çözümleme etmek için yaratıcı fikirleri bir araya getiren HeroX ve NASA, yarışma düzenliyor. Bu yarışmanın birincisine ise 30 bin dolar verileceği iddia ediliyor.

Antik çağ döneminde Mars yüzeyinde su bulunması bakımından yaşama ev sahipliği yapmış olduğu düşüncesi yer ediniyor. Yaşamın olup olmadığı ya da yaşamın modern zamanlara kadar sürdüğü mevzusunda da neredeyse bir data yer almıyor. Tüm bunlara rağmen, bozulmamış bir örnek için Avrupa Uzay Ajansı ve NASA birlikte çalışıyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/NASA-yardiminizi-istiyor-Odul-30-bin-dolar-2.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Uzaydan dünyaya sınırı olan bağlantı kanalı olması sebebiyle, daha fazlaca mühendis uzay aracını göndermeden ilkin bilgilerin toparlanması ve ayıklanması düşüncesi var. Bilim adamlarının bu sorunuyla ilgili HeroX sayfası şu açıklamaları yapıyor.

Dünyadaki bilim adamları bulgu aracından örnek veriler aldıklarında, sonraki işlemleri öncelik sırasına koymak ve bu talimatları uzay aracına geri göndermek için bu biçim şeyleri hızla çözümleme etmeli ve kimyaya dair zor çıkarımlar yapmalıdırlar.

Yarışma için son müracaat zamanı 18 Nisan

Tüm bunların yanı sıra HeroX, uçucu bileşikleri inceleyen kimyasal bileşiklerin listesini de yayınladı. Böylece bir gaz analizinden ‘ailelerini‘ tespit edecek modellerin oluşturulması gerekiyor. Analizlerin ise analog numuneler üstünde yapılacağını belirtiyor.

Bununla beraber yarış sayfasında, “Kazanan teknikler, Mars’tan gelen verileri çözümleme etmeye destek olmak ve hatta potansiyel olarak vazife araçları için gelecekteki tasarımları bilgilendirmek için kullanılabilir” sözleri yer aldı.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/NASA-yardiminizi-istiyor-Odul-30-bin-dolar.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

HeroX, neticeleri analitik kimyagerler, gezegen jeologları ve pek oldukca veri bilimcileriyle de paylaşacak. Yarışmanı son müracaat zamanı 18 Nisan olarak yer ediniyor. Yarışma hakkında daha fazlaca data almak için buraya ya da HeroX yarışma sayfasına tıklayabilirsiniz.

Peki ya siz bu yarışma hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorum ve SDN Forum kısmından paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.