NATO ile Rusya aylar sonrasında masaya oturuyor

26.12.2021
NATO ile Rusya aylar sonrasında masaya oturuyor


NATO ile Rusya aylar sonra masaya oturuyor

Karşılıklı sert açıklamaların ve uyarı mesajlarının yapıldığı bir ortamda Moskova-Brüksel hattında tansiyonu düşürme potansiyeli taşıyan bir gelişme yaşandı. NATO-Rusya Konseyi’nin (NRC) 12 Ocak’ta toplanması öngörülüyor.

BİRBUÇUK YIL SONRA

NATO-Rusya ilişkilerinin resmi temelini oluşturan ve 2002’de devreye sokulan NRC, İttifak’ın ısrarlı çağrılarına ve açık davetine karşın Moskova’nın pozitif cevap vermemesi sebebiyle bir buçuk yılı aşkın süredir toplanamıyordu. Aynı tarihte, Brüksel’de, İttifak üyesi ülkelerin genelkurmay başkanlarının katılımıyla NATO Askeri Komite Toplantısı da yapılacak.

DİYALOG İÇİN ŞANS

NATO, başından bu yana Rusya’yla sorunların diyalog yöntemiyle çözülmesi gerektiği tezini temel alan sadece en fena senaryoya da hazır olmayı dikkatsizlik etmeyen bir strateji izliyor. Ne pahasına olursa olsun diyalog yaklaşımı ise İttifak’ta kabul görmüyor. Rusya’nın son olarak gündeme getirmiş olduğu güvenlik önerileri mevzusunda da ihtiyatlı bir yaklaşım söz mevzusu.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.