Nazilli, kestane üretiminde ilk sırada

16.02.2022
Nazilli, kestane üretiminde ilk sıradaAydın’da meydana getirilen bir çalıştayda Nazilli kazasının en oldukça kestane üretimi meydana getirilen nokta olduğu belirtilerek, kestane üretiminin ülke ekonomisine olan katkıları değerlendirildi.


Nazilli, kestane üretiminde ilk sırada

Türkiye’nin en fazla kestanesinin üretildiği Aydın’da, kestane çalıştayı yapılmış oldu. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, il genelinde 7 bin 800 dekarlık alanda kestane üretildiğini ifade ederek Nazilli’nin en oldukça kestane üretimi meydana getirilen ilçe bulunduğunu belirtti.

TÜRKİYE, DÜNYADA 4. SIRADA

Vali Aksoy, Aydın’ın kestane istatistiklerini deklare etti. Aydın’ın 25 bin tonluk üretim ile ülke genelinde birinci sırada bulunduğunu ifade eden Vali Aksoy, “2020 verilerine nazaran dünya kestane üretiminin ortalama olarak 2 milyon 232 bin ton bulunduğunu biliyoruz. Bu üretimin yüzde 75’i Çin’de gerçekleşiyor. Bilhassa ülkemiz dünyada 76 bin tonluk üretimi ile dördüncü sırada yer almıştır.

AYDIN’DA 25 BİN 506 TON KESTANE ÜRETİLİYOR

Aydın da bu anlamda mühim kestane üretim merkezlerinden birisi ve 25 bin 506 ton kestane üretimi ile yüzde 34’lük bir üretimle Aydın ili birinci sırada yer almıştır. İl geneline baktığımızda ise Aydın’da 12 ilçemizde 7 bin 800 dekarlık bir alanda 5 bin üreticimiz kestaneyle ilgilenmektedir.

kestane

NAZİLLİ İLÇELERİN ARASINDA BİRİNCİ

Bilhassa ilçelerimizde de Nazilli, üretim alanı itibariyle 3 bin 220 hektarlık alan ve üretim miktarıyla da 11 bin 450 ton ile birinci sırada yer almıştır.” dedi.

“AYDIN’DA 3 ÇEŞİT KESTANE VAR”

Aydın’da 3 ayrı kestane çeşidinin üretildiğini ifade eden Vali Aksoy; “Aydın’da kestane üretimi meydana getirilen alanlara baktığımızda, üretim meydana getirilen alanların yüzde 38’inde organik ziraat meydana getirilen alanlardan oluştuğunu ifade edebiliriz. Birçok tür ile beraber Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafınca emekleri tamamlanan 3 ayrı çeşidiyle de ilimizde değişik üretimler de gerçekleştirilmektedir. Kestanenin yalnız üretim değil, üretimin de ötesinde işlenerek değişik katma değerler oluşturularak ilimiz ve ülke ekonomisine değişik katkılar sunması da bizim beklentilerimiz içinde içeriyor.

22 BOYLAMA TESİSİ

İlimizde bizim verilerimize nazaran 22 boylama ve paketleme tesisimiz, mamul ürün üreten de 2 tesisimiz bulunmaktadır. 2021 senesinde da ilimizden 3 bin 317 ton ihracat gerçekleştirilmiştir.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.