Ne yarasa, ne vizon! Omicron’un kökeni ortaya çıktı…

14.01.2022
Ne yarasa, ne vizon! Omicron’un kökeni ortaya çıktı…Koronavirüsün kaygı verici varyantı Omicron’un kökenini araştırmak için meydana getirilen son emek verme mühim bilgiler ortaya çıkardı. Omicron’un kökeni bilim adamlarına ters zoonoza dayanıyor.


Ne yarasa, ne vizon! Omicron'un kökeni ortaya çıktı...

Dünyada baskın varyant haline gelen Omicron’un kökenini bulmak, salgınla mücadelede büyük ehemmiyet taşıyor.

Çin’de meydana getirilen yeni bir emek verme, Omicron’un ters zoonozun bir sonucu bulunduğunu gösterdi.

Bilim adamları, koronavirüsün önceki varyantlarından 3 kat daha süratli evrimleşen Omicron’un insan vücudunda gelişemeyeceğini, sadece bir farede ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Buna bakılırsa, insanoğlu tarafınca enfekte edilen bir farede koronavirüs, oldukca sayıda mutasyon biriktirdi ve bir senenin peşinden insanlara geri sıçradı.

MUTASYONLARIN HIZI FARELERLE TUTARLI

Bilim adamları, peşinden Omicron varyantındaki mutasyonların moleküler doğasının, insanlarda ilk tespit edildiğinde, corona virüsün insanlarda evrimleştiği zamankiyle aynı olmadığını buldu.

Sadece mutasyonların, hayvanlarda, bilhassa farelerde tutarlı  bir halde gelişebileceği görüldü.

Ne yarasa, ne vizon! Omicron un kökeni ortaya çıktı... #1

“FAREDEN İNSANLARA DÖNDÜ”

Çalışmanın yazarları, ”Bulgularımız Omicron’un atası olan B.1.1 ailesinden iki virüsün  pandemi esnasında (muhtemelen 2020’nin ortalarında) insanlardan farelere sıçradığı ve ters bir zoonotik vaka yaşadığını kanıtlıyor. Bu virüsler, 2021’in sonlarında insanlara geri dönmeden ilkin bir farede bir yıldan fazla bir süre süresince çeşitli mutasyonlar biriktirerek insanlara geri döndü” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ne yarasa, ne vizon! Omicron un kökeni ortaya çıktı... #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir