Neden Hayır Diyemiyoruz?

03.05.2021
Neden Hayır Diyemiyoruz?

İnsan olarak hepimiz sürekli başka insanlarla etkileşim halindeyiz. Okul, iş, aile, toplum gibi büyük küçük birçok alanda bu iletişimi kesintisiz devam ettirmekteyiz. İletişim ile birlikte duygularımızı düşüncelerimizi, isteklerimizi karşılıklı olarak iletebilmekte ve bu şekilde davranışlarımızı şekillendirmekteyiz. Bu iletişimlerin olumlu mesajlar ve istekler olabildiği gibi olumsuz da olabilmektedir. Özellikle karşımızdaki kişiden gelen ve yapamayacağımız düzeyde birçok talep ve istek oluşmaktadır.

Bize gelen tüm bu isteklerin hepsini kabul etmek ve yapabileceğimize inanmak oldukça güç ve stres yaratıcı bir durum olabilmektedir. Aynı zamanda tüm bu istekler ve arzuları gerçekleştiremeyeceğimiz de bir gerçek. İşte tam da bu noktada ‘Hayır diyememek’ kavramı ortaya çıkmaktadır.

 

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Hayır diyemememizin altında aslında birçok etken madde yatmaktadır. Bunların en başında başkalarının hakkımızda ne düşündüğüdür. ‘Başarısız’, ‘korkak’ gibi damgalardan kaçınmak için istemediğimiz şeylere evet diyoruz. Bunlardan ziyade dışlanmamak için de arkadaşlarımıza ya da gruba uyma davranışı göstermek için hayır diyemiyoruz. Tüm bunların sonucunda da kendimizi istemeden bir şeyleri yaparken buluyoruz ve işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

Hayır diyemediğimiz her durum aslında bizi bir çıkmaza sürüklemeden başka hiçbir işe yaramıyor. Kendimize yaptığımız büyük bir kötülük haline geliyor. Ama tüm bunlar bir kenara bırakıldığında hayır demek de insanları reddettiğimiz anlamına geliyor zannediyoruz. Ancak hayır demek reddetmek değil kendi isteklerimizi bir şekilde ifade edişimizin biçimidir.

 

Hayır Diyemediğimizde Ne Olur?

Aslında bakıldığında hayır diyemediğimiz durumların bizi o kadar da etkilemediğini düşünürüz. Ama aslında gerçek çok başkadır ve hayır diyemediğimiz her durum bizi git gide ruhsal ve fiziksel olarak olumsuzlaştırmaktadır. Hayır diyemediğimiz her durum bizi içinde bulunmak istemeyeceğimiz ya da yapmak istemeyeceğimiz tüm durumların içerisine çeker. Aslında yapmak zorunda olmadığımız şeyleri yapmak zorundaymışız gibi hissetmemize neden olur ve bu da stres, gerginlik, öfke gibi durumların oluşmasına zemin hazırlar.

Ruhsal olarak etkilediğimiz gibi tüm bu gerginlikler ve isteksizlikler fiziksel sağlığımızı da etkileyen bir durum olmaktadır. Gerginlik, stres kas ağrıları, mide bozuklukları gibi birçok olumsuz durumu zamanla yaratmaktadır.

 

Hayır Diyememe Nasıl Öğrenilir?

Hayır diyememek başka insanlar için reddedilme olarak algılanabilir. Ancak kesinlikle bunun kesinlikle reddetme olmadığı, istenen şeyin kişiyi rahatsız edebileceği bilinmelidir. Kişi rahatsız olabileceğini, istenen şeyin kendisi için uygun olmadığını ya da yapmak istemediğini karşı tarafa yapıcı bir dille anlatılabilir. Bu sayede hem kişi kendi kapasitesinin farkına varır, hem de karşı tarafa neyi yapıp neyi yapamayacağını ifade eder.

Hayır dediğimizde her şeyin çözülmediği ya da olumlu olmadığı da bir gerçektir. Ancak hayır diyebilmek kişiyi özgürleştirir ve yapmak istemediği şeyler için kendisini olumsuz hissetmemesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle istemediğimiz ve yapmak zorunda olmadığımız şeylere hayır demek, bizi istemediğimiz işi yapmaktan kurtararak daha olumlu ve rahat olmamıza yardımcı oluyor.

İstemediğin her durum için ‘Hayır’ demeyi öğren.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.