Nejat Birecik, Ferhan Şensoy’un cenazesinde skandal açıklama yapan Cihat Tamer’e sert tepki!

Geçtiğimiz gün vefat haberiyle tüm sanat camiasını yasa boğan Ferhan Şensoy’un cenazesinde konuşan oyun arkadaşı Cihat Tamer, skandal ifadelere …

07.09.2021
Nejat Birecik, Ferhan Şensoy’un cenazesinde skandal açıklama yapan Cihat Tamer’e sert tepki!

Geçtiğimiz gün vefat haberiyle tüm sanat camiasını yasa boğan Ferhan Şensoy’un cenazesinde konuşan oyun arkadaşı Cihat Tamer, skandal ifadelere yer verdi.

Devlet Tiyatroları eski Genel Müdür ve aynı zamanda oyuncu olan Nejat Birecik, yapılan yersiz açıklama hakkında konuştu. Sabah’tan İlker Gezici’nin köşesine taşıdığı haberde; Cihat Tamer’in “Din bağımlısı hükümetlere rağmen tiyatro yapmak” sözleri hakkında konuşan Birecik, açıklamayı “korsan beyanat” olarak nitenlendirdi.

Seksenler ve Çocuklar Duymasın gibi dizilerde yer alan Birecik “Meydanı boş buldular, artık birilerinin bunlara üst dilde söyleyip hadlerini bildirmesi, entelektüel olarak bu fikirleri ezmesi lazım” dedi. Öte yandan Birecik açıklamalarına işte şu sözlerle devam etti:

“Geçen Yunanistan’da bakanlar kurulu değişti, başpiskopos önünde biri İncil’e el basarak diğerleri de ona tutunarak yemin etti, medeniyet beşiği sözde topraklarda. u ne din alerjisidir! Dine alerjili sanatçı varsa sakın Dostoyevski okumasın, zira muhterem, hayatı boyunca çalışma odasının penceresi kilise görmüyorsa, o evde özellikle oturmadı. Sakın Arthur Rimbaud’un şiirlerini okumasınlar, adamcağız ‘Allah Kerim’ diye öldü… Zinhar Shakespeare oyunlarına ilişmesinler, Hamlet oyununda arkadaşı Horatio’ya şöyle der: ‘Serçenin ölümünde bile bir bildiği vardır kaderin…”

Daha sonra Tamer’in “Şimdi o Rasim’ine Münir abisine kavuştu. Orada bir meyhanede hep birlikte kafayı çekiyorlar” şeklindeki açıklamasına da “Bu arada gökyüzünde meyhane yok, kaynak dört semavi din” sözleriyle tepki verdi. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.