Netaş, Mobil Dünya Kongresi’nde yerli üretim sunucularla sahne aldı

02.03.2022
Netaş, Mobil Dünya Kongresi’nde yerli üretim sunucularla sahne aldı


Teknoloji ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor. Uzun seneler bu mevzuda diğeri ülkelerin ardında kalan Türkiye, dijitalleşme dönemiyle beraber farkı kapatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Her geçen gün daha oldukça yerli şirket, yapmış olduğu teknoloji alanındaki işlerle adını duyurmayı başarıyor. Söz mevzusu firmaların yanına adını yazdıran son şirket ise Netaş oldu.

Telekom teknolojilerinde 55 senelik deneyime haiz olan Netaş, yerelleştirme mevzusunda atağa kalktı. Şirket, ana hissedarı ZTE‘nin performansıyla dikkat çeken sunucuları R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i Türkiye’de üretmeyi başardı. Bu müjdeyi hususi bir etkinlikte gösteren şirket, sunucunun tanıtımı Barcelona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi 2022’de gerçekleştirildi.

Mobil Dünya Kongresi 2022: Hangi ürünler tanıtılacak?


Mobil Dünya Kongresi 2022: Hangi ürünler tanıtılacak?

28 Şubat – 3 Mart 2022 tarihleri içinde gerçekleştirilecek Mobil Dünya Kongresi 2022 etkinliğinin detaylarını bir araya getirdik!

Netaş, yerli üretim sunucular ile dikkatleri üzerine çekti

Netaş tarafınca üretilen R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X, özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekti. Gücünün Intel‘in 3. nesil Xeon ailesinden alan bu sunucular, 8 TB belleğe kadar geniş bellek ve NVMe şeklinde süratli depolama seçeneklerine haiz. Bu sayede eleştiri ve üst seviyede performans gerektiren iş yüklerini kolaylıkla yerine getirebiliyor.

Netaş tarafınca geliştirilen sunucu

Uyum mevzusunda da başarıya ulaşmış olan Netaş üretimi R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X, değişik sanallaştırma platformları yardımıyla veri merkezleri ve bulut platformlarında sanal makinelerin kurulması için ideal bir ortam sunuyor. Ek olarak değiştirilebilir (hot-swap) disk alternatifleriyle değişik depolama gereksinimlerini karşılıyor.

Ürün, 25 tane disk sürücüye kadar çıkabilen, yüksek düzeyde ölçeklenebilir depolama kabiliyetleri ile değişik depolama gereksinimlerini karşılıyor. Emek verme esnasında değiştirilebilir olan modüller yardımıyla de kesintisiz bir emek harcama performansı sunuyor. Tüm bunlara ek olarak ise eleştiri uygulamalar için oldukça esnek, genişletilebilir ve ölçeklenebilir bir tasarıma haizdir.

Netaş’ın yerli üretim R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i tanıttığı etkinliğe pek oldukca önemli isim de katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, ZTE Corporation Avrupa ve ABD Bölgesi Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng ile Netaş Telekom İş Birimi Genel Müdürü Bülent Elönü bunlar içinde en oldukca dikkat çekenler oldu.

Görüşmede konuşan Dr. Ömer Fatih Sayan, şu ifadeleri kullandı:

Dünyada haberleşmenin kalbi Barcelona’da atıyor. Son dönemde dünyadaki gelişmelere baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği yerlilik ve ulusal vizyonumuzun ne anlamına geldiğini oldukca daha iyi anlıyoruz. 2016 senesinde Netaş’ın çoğunluk hissesini aldığında ZTE’ye koyduğumuz şartlardan biri; Netaş’ın bir Türk şirketi olarak kalması ve Netaş’ın misyonuna yakışır şekilde yerli üretimi desteklemesiydi.

Bugün burada, yerli sunucu ile bu misyonun yerine geldiğini görmek oldukca güzel. Global firmalar ile yerli firmalarımızın iş birliğini önemsiyoruz. 5G ve ötesi vizyonumuzda; yerlilik en yüksek oranda olacak. ZTE ve Netaş’ın birlikte yerlilik çalışmalarının daha da artmasını istiyoruz.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise “Sunucu tarafında yerliliği sağlıyor olmamız oldukca önemli. Gelecekteki ihtiyaçlara yönelik şekillenebilecek bir sunucu ihtiyacını tanımlayabiliyor olmamızın sektörümüz açısından oldukca büyük bir katma kıymet olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Netaş ve ZTE, yenilikçi telekomünikasyon çözümleri üstünde çalışmaya devam edecek

Mevzuyla ilgili açıklama yaparak düşüncelerini paylaşan ZTE Corporation Avrupa ve ABD Bölgesi Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, “Küresel pazardaki 5G dahil yenilikçi telekomünikasyon teknolojilerindeki üstünlüğümüz ile ZTE olarak, gayemiz dijital dünyaya esin vermek” dedi.

Türkiye’nin oldukca kilit bir pazar bulunduğunun altını çizen Peng, Netaş’ın telekomünikasyon teknolojilerindeki deneyiminin onlar için ne kadar önemli bulunduğunun altını çizdi. Açıklamalara nazaran iki şirket, yenilikçi telekomünikasyon teknolojileri üstünde çalışmaya devam edecek.

Yerli sunucular pazara yayılacak?

Elönü, sunucu ve depolama pazarının Türkiye’de 450 milyon dolara yakın olduğuna dikkat çekerek, Netaş sunucusunun sektöre hareket getireceğine inandığını belirtti. Elönü; “Yerli ürün sertifikası sayımız; sunucu, modem-VDSL HGW, yeni nesil baz istasyonu, modem-WiFi6 ve fiber optik durağan(durgun) web çözümleri FTTX sistemleri ile beşe çıktı.

Yerlileştirme çalışmalarımızda hep en yüksek performanslı ve kapasiteli ürünlere odaklandık. Bundan dolayı en güncel rapor olan SPEC CPU (2017) performans testlerinde dünya rekoru kıran ZTE’nin sunucu ürünleri R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i Türkiye’de yerlileştirdik. Sunucu yönetim modülünün arayüzü tamamen Türkçe ve kullanıcı dostu.

Bu özelliğe haiz Türkiye’de üretilen tek sunucu olma özelliği taşıyor. Teknik özellikleri ile Sanallaştırma, Bulut, Büyük Veri ve Yapay Zeka (AI) şeklinde yüksek performans gerektiren oldukca sayıda ortamda çalışabilme kabiliyetine haiz Netaş marka sunucumuz ile Türkiye’nin yerli teknoloji kullanımı vizyonunu destekliyoruz” dedi.

Elönü şunları kaydetti: “Firmalar açısından eleştiri önem taşıyan uygulamalar için son aşama esnek tasarımı, genişleyebilir ve ölçeklenebilir bir tasarıma haiz. İşlemci, bellek, depolama kapasitesi ve grafik işlemcileri de en uygun şekilde harmanlama seçeneği sunuyor. Yerlileştirdiğimiz bu sunucu, ülkemiz için oldukca eleştiri sektörler olan telekom, finans, ulaşım ve müdafa alanı için güçlü ve yerli bir omurga sağlayacak.

Netaş sunucusu, vatanımızda ulusal ve yerli teknolojilerle emekleri devam eden yerli otomobil, ulusal muharip tayyare şeklinde sistemlerin kesintisizlik prensibi ile işlem enerjisini sağlayabilir, kolayca entegre edilebilir, kesintiye uğramadan yüksek kapasite ile çalışabilir. Hatta ileride cihazların içine gömülecek şekilde tasarım ve konfigürasyon yapılabilir.”


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.