Netaş’ın yerli üretim sunucusu MWC’de tanıtıldı!

04.03.2022
Netaş’ın yerli üretim sunucusu MWC’de tanıtıldı!


Telekom teknolojilerinde 55 senelik deneyime haiz olan Netaş, yerelleştirme mevzusunda atağa kalktı. Şirket, ana hissedarı ZTE‘nin performansıyla dikkat çeken yerli üretim sunucusu R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i Türkiye’de üretmeyi başardı. Bu müjdeyi hususi bir etkinlikte gösteren şirket, sunucunun tanıtımı Barcelona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Konferansı 2022 MWC’de gerçekleştirildi.

OYAK’tan 2 büyük global yatırım! – Unicorn’a doğru giden yol!


OYAK’tan 2 büyük global yatırım! – Unicorn’a doğru giden yol!

Birden değişik sektörde üretim yaparak büyüyen OYAK’ın OCR Labs yatırımı ve Lloyd’s anlaşmasının detaylarını konuştuk.

Netaş, yerli üretim sunucusu ile dikkat çekti

SDNShiftdelete.net

Netaş tarafınca üretilen R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X, özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekti. Gücünün Intel‘in 3. nesil Xeon ailesinden alan bu sunucular, 8 TB belleğe kadar geniş bellek ve NVMe benzer halde süratli depolama seçeneklerine haiz. Bu sayede eleştiri ve üst seviyede performans gerektiren iş yüklerini kolaylıkla yerine getirebiliyor.

Uyum mevzusunda da başarıya ulaşmış olan Netaş üretimi R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X, değişik sanallaştırma platformları yardımı ile veri merkezleri ve bulut platformlarında sanal makinelerin kurulması için ideal bir ortam sunuyor. Ek olarak değiştirilebilir (hot-swap) disk alternatifleriyle değişik depolama gereksinimlerini karşılıyor.

Ürün, 25 tane disk sürücüye kadar çıkabilen, yüksek düzeyde ölçeklenebilir depolama kabiliyetleri ile değişik depolama gereksinimlerini karşılıyor. Emek verme esnasında değiştirilebilir olan modüller yardımıyla de kesintisiz bir emek verme performansı sunuyor. Tüm bunlara ek olarak ise eleştiri uygulamalar için oldukça esnek, genişletilebilir ve ölçeklenebilir bir tasarıma haizdir.

Netaş’ın yerli üretim R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i tanıttığı etkinliğe pek fazlaca önemli isim de katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, ZTE Corporation Avrupa ve ABD Bölgesi Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng ile Netaş Telekom İş Birimi Genel Müdürü Bülent Elönü bunlar içinde en fazlaca dikkat çekenler oldu.

Netaş ve ZTE, yenilikçi telekomünikasyon çözümleri üstünde çalışmaya devam edecek
Mevzuyla ilgili açıklama yaparak düşüncelerini paylaşan ZTE Corporation Avrupa ve ABD Bölgesi Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, “Küresel pazardaki 5G dahil yenilikçi telekomünikasyon teknolojilerindeki üstünlüğümüz ile ZTE olarak, hedefimiz dijital dünyaya esin vermek” dedi.

Türkiye’nin fazlaca kilit bir pazar bulunduğunun altını çizen Peng, Netaş’ın telekomünikasyon teknolojilerindeki deneyiminin onlar için ne kadar önemli bulunduğunun altını çizdi. Açıklamalara nazaran iki şirket, yenilikçi telekomünikasyon teknolojileri üstünde çalışmaya devam edecek.

Netaş yerli üretim sunucusu pazara yayılacak mı?

Elönü, sunucu ve depolama pazarının Türkiye’de 450 milyon dolara yakın olduğuna dikkat çekerek, Netaş sunucusunun sektöre hareket getireceğine inandığını belirtti. Elönü; “Yerli ürün sertifikası sayımız; sunucu, modem-VDSL HGW, yeni nesil baz istasyonu, modem-WiFi6 ve fiber optik durağan(durgun) web çözümleri FTTX sistemleri ile beşe çıktı.

Yerlileştirme çalışmalarımızda hep en yüksek performanslı ve kapasiteli ürünlere odaklandık. Bu yüzden en güncel rapor olan SPEC CPU (2017) performans testlerinde dünya rekoru kıran ZTE’nin sunucu ürünleri R5300 G4 ve ZTE R5300 G4X’i Türkiye’de yerlileştirdik. Sunucu yönetim modülünün arayüzü tamamen Türkçe ve kullanıcı dostu.

Bu özelliğe haiz Türkiye’de üretilen tek sunucu olma özelliği taşıyor. Teknik özellikleri ile Sanallaştırma, Bulut, Büyük Veri ve Yapay Zeka (AI) benzer halde yüksek performans gerektiren fazlaca sayıda ortamda çalışabilme kabiliyetine haiz Netaş marka sunucumuz ile Türkiye’nin yerli teknoloji kullanımı vizyonunu destekliyoruz” dedi.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.