Netflix, abone kaybından sonrasında çalışanlarını işten çıkarmaya başladı

18.05.2022
Netflix, abone kaybından sonrasında çalışanlarını işten çıkarmaya başladı


Netflix, Nisan ayında yapmış olduğu açıklamayla on yıldan uzun bir süredir ilk kez abone kaybettiğini deklare etti. Firmanın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa platform, Nisan ayında 200.000 bin toplamda 2 milyona yakın abone yitirdi. Netflix aboneleri, bilhassa aynı hane haricinde gizyazı paylaşan kullanıcılarına yaptırım uygulayacağının açıklanmasından ve meydana getirilen zamlardan sonrasında platformdan ayrıldı. Netflix, bu kadar abone kaybını, çalışanlarına bağlayarak averaj 150 elemanını işten çıkarmaya gitti.

Şirket, işten çıkarma nedenini, gelir artışını yavaşlatmak olarak deklare etti!

Netflix, yapmış olduğu açıklamada çoğunluğu ABD Birleşik Devletleri’nde çalışan averaj 150 elemanını işten çıkardığını deklare etti. Şirket, işten çıkarma nedenini ise gelir artışını yavaşlatmak olarak deklare etti.

Netflix’in merakla beklenen bilim kurgu filminden ilk fragman!


Netflix’in merakla beklenen bilim kurgu filminden ilk fragman!

Chris Hemsworth’un yeni bilim kurgu filmi Spiderhead’den fragman geldi. Karanlık mevzusuyla dikkat çeken Spiderhead ne süre yayınlanacak?

Bir Netflix sözcüsü, işten çıkarma mevzusuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şu sözleri söylemiş oldu:

“Çoğunlukla ABD merkezli çalışanları etkileyen işten çıkarmalar, yavaşlayan gelir artışından kaynaklanıyor. Bu değişimler ilk olarak bireysel performanstan ziyade iş gereksinimleri tarafınca yönlendiriliyor. Bu da onları bilhassa zorlaştırıyor.”

Firmanın toplamda 11.000 tane çalışanı bulunuyor. Bu işten çıkarmalarda ise yönetici kademeleri dahil olmak suretiyle birçok değişik departman payını aldı. Ek olarak şirket, geçtiğimiz Nisan ayında 25 çalışanını daha işten çıkarmıştı. Netflix ek olarak yapmış olduğu açıklamada ileriki zamanlarda daha fazlaca abone kaybedeceğini de deklare etti. Fakat bu abone kaybının gene bir işten çıkarmayla neticelenmesi hakkında bir şey paylaşmadı.

Netflix yöneticileri, hissedarlar için hazırladığı bir raporda gelir artışındaki rüzgarı suçladı ve pandemi döneminde platformun yoğun kullanılmasının yakın zamana kadar resmi gizlediğini belirtti. Netflix, yavaşlayan gelişme sorununa çözüm olarak gizyazı paylaşımını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Platform, toplamda 220 milyon küresel abonesine ek olarak 100 milyon kişinin de ortak şifreyle hizmet aldığını belirtiyor.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Netflix’in son zamanlarda izlediği politika doğru mu? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.