Netflix mutsuz: Abone artışında çarpıcı düşüş yaşandı!

26.02.2022
Netflix mutsuz: Abone artışında çarpıcı düşüş yaşandı!


1997 senesinde şu anki CEO’su Reed Hastings ve Marc Randolph tarafınca kurulan Netflix, bilhassa son iki yılda abone sayısında üstün dereceli artış yaşadı. Yalnız pazara giren diğeri rakipler (Disney+, HBO Max, Apple TV+) Netflix’in büyümesini yavaşlatmış şeklinde görünüyor: Netflix abone sayısı 2022’de düşebilir mi?

2021 yılının 4. çeyreğinde paylaşılan sonuçlara bakılırsa Netflix’in ücretli abone sayısı 221,8 milyon civarında. 200 milyon fazla kullanıcının yalnızca ücretli abone bulunduğunu, özetlemek gerekirse Netflix’in fazlaca daha oldukça üyeliğe haiz olabileceğini belirtmek gerekiyor.

Mart ayında Netflix’ten kaldırılacak filmler


Mart ayında Netflix’ten kaldırılacak filmler

Her ay yeni içerikler gösteren Netflix, Mart ayından itibaren bazı filmlere veda edecek. İşte o yapımlar!

Netflix abone sayısı 2022’de düşebilir mi?

DVD kiralama hizmeti olarak başlamış olan Netflix, abonelerin istedikleri kadar DVD kiralamalarına izin vermesiyle ABD’de yaygınlaştı. Yalnız platform, herhangi bir ek maliyet çıkarmayan abonelik modeli ile daha oldukça kesime hitap etmeyi başardı.

2012’de Netflix, Lilyhammer ile kendi dizilerini çekmeye başladı. Yalnız platform için ilk dönüm noktası, firmanın en fazlaca izlenen TV şovlarından ikisi olan House of Cards ve Orange is the New Black ile geldi. Netflix, TV şovları için ödüller almaya başladı ve 2018’de Emmy adaylarıyla HBO’yu geride bıraktı.

Netflix’in 2011 sonunda 21,6 milyon abonesi vardı. Bu yüzden firmanın bir tek 10 yıl şeklinde kısa bir sürede 200 milyondan fazla ücretli aboneye erişmesi, web yayıncılığı için dikkate kıymet görünüyor.

netflix tv

ABD’li izlenme platformu geçtiğimiz çeyrekte dünya genelinde 8.3 milyon ücretli abone kazanmıştır. 2021’in dördüncü çeyreği, bundan önceki devrin 4.4 milyon abonesine kıyasla neredeyse iki kat daha oldukça abone kazancı yaşamış olsa da bu, senelik bazda yüzde 8,9’luk gelişme anlamına geliyordu.

Firmanın 2021’in sonunda kazanılmış olduğu abonelerin 1.2 milyonu ABD ve Kanada’dan, 3.5 milyonu ise EMEA bölgesinden (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) geldi. Japonya ve Hindistan’daki dikkate kıymet artışla Asya-Pasifik bölgesi 2.6 milyon abone getirirken, Latin ABD ise 1 milyonluk katkıda bulunmuş oldu.

Ek olarak firmanın koronavirüs pandemisiyle 2020’de ulaşmış olduğu 37 milyon abone kazancında da düşüş yaşadığını belirtelim. Netflix, 2021 yılı süresince platformuna 18.2 milyon ücretli abone getirebildi.

Netflix izlenme platformu olarak hala zirvede bulunuyor olsa da, 2019’dan beri rekabet kızıştı. 2022 senesinde dünya genelinde Disney+, Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max, Apple TV+, Paramount+ şeklinde rakiplerle savaşım etmek zorunda.

Sizce Netflix abone sayısı 2022’de iyi mi olacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.