New York Times Pentagon’un gizli saklı belgelerini ortaya çıkardı

19.12.2021
New York Times Pentagon’un gizli saklı belgelerini ortaya çıkardı


New York Times Pentagon'un gizli belgelerini ortaya çıkardı

ABD, New York Times’ın (NYT) yayınladığı ‘Pentagon belgeleri’ni konuşuyor.

ABD Müdafa Bakanlığı’nın (Pentagon) gizli saklı belge ve yazışmalarına ulaşan New York Times, tabiri caizse gündeme bomba benzer biçimde düşen bir habere imza attı.

Irak, Suriye ve Afganistan’da düzenlenen hava saldırılarının büyük bir başarısızlık ile sonuçlandığının altının çizildiği haberde bu durum fiyasko olarak nitelendirildi.

Aynı haberde söz mevzusu saldırılarda haber alma zafiyeti yaşamış olduğu ve bundan dolayı hedeflerin imha edilemediği bunun yerine fazlaca sayıda sivilin öldürülmüş olduğu bilgisi de yer aldı.

Resmi sayılara nazaran, bu operasyonlarda bin 500’e yakın sivil yaşamını yitirdi. Sadece NYT’ın incelemiş olduğu belgelere nazaran, sivil ölümler resmi rakamların fazlaca üstünde.

TÜRKİYE DETAYI

2014’ten günümüze kadar gelen yüzlerce belgeyi inceleyen NYT haberinde bir de Türkiye detayı yer aldı.

Nisan 2016’da ABD ordusu, Doğu Musul’daki bir eve düzenlemiş olduğu hava saldırısı ile Avustralyalı DEAŞ üyesi Neil Prakash’ı öldürdüğünü bildirdi.

Sadece Pentagon’un bu raporundan aylar sonrasında söz Prakash Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalanmıştı.

6’SI ÇOCUK 10 SİVİL ÖLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin Afganistan’da insansız hava aracıyla (İHA) düzenlemiş olduğu ve bir intihar saldırganını hedef alan saldırısında, aynı aileden 10 kişinin öldüğü ortaya çıkmıştı.

Ailenin saldırıdan sağ kurtulan yakınlarının BBC’ye verdiği bilgiye nazaran, ailenin evinin önüne park edilmiş haldeki vasıta havaya uçtuğunda, aralarında 6 çocuğun da bulunmuş olduğu 10 şahıs yaşamını kaybetmişti.

ABD ordusu, minimum bir kişinin bulunmuş olduğu aracın, DEAŞ’ın Afganistan koluyla bağlantılı bulunduğunu belirtmiş ve saldırının arkasından yakındaki insanların ziyan olmuş olabileceğini söylemişti.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.