New York’ta silahlı saldırı: Twitch’te canlı yayınlandı!

16.05.2022
New York’ta silahlı saldırı: Twitch’te canlı yayınlandı!


Dün New York’ta 18 yaşındaki genç, bir marketin önünde miğferine taktığı bir kamera ile Twitch platformunda canlı yayınlanma yaparak saldırı gerçekleştirmiş oldu. Saldırıda güvenlik görevlisi de dahil olmak suretiyle 13 kişi hedef alındı ve 10 kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer, bu saldırının ırkçı bir tutum bulunduğunu belirterek yaralanan 13 kişiden 11 tanesinin Siyahi bulunduğunu deklare etti. Twitch de yaşanmış olan mevzuyla ilgili açıklama yapmış oldu. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

WhatsApp, Android arayüzünü değiştiriyor! İşte yeni görünüm


WhatsApp, Android arayüzünü değiştiriyor! İşte yeni görünüm

Anlık komünikasyon uygulaması WhatsApp, Android cihazlar için durum arayüzünü değiştiriyor ve bir gizlilik özelliği denetim ediyor! İşte detaylar

Saldırı görüntüleri, iki dakika içinde Twitch’ten kaldırıldı!

New York’ta düzenlenen saldırı görüntüleri, saldırganın miğferine taktığı kamera ile Twitch platformunda canlı olarak paylaşıldı. Yetkililer, silahlı saldırı gerçekleştiren gencin ekipmanla donandığını deklare etti. Saldırganın kimliği nerede ise açıklanmadı fakat Cumartesi gecesi mahkemeye çıkacağı açıklandı.

Twitch, saldırganın kanalının müddetsiz olarak kapatıldığını deklare etti. Arkasından da başka kanalların paylaşım yapmaması adına lüzumlu tüm önlemleri aldıklarını belirtti. Ek olarak mevzuyla ilgili şu açıklamayı yapmış oldu:

“Bu öğleden sonrasında New York Buffalo’da meydana gelen silahlı saldırıyı duyunca harap olduk. Kalbimiz bu trajediden etkilenen toplulukla birlikte. Twitch’in her türlü şiddete karşı sıfır hoşgörü politikası var ve hızla yanıt vermek için çalışıyor.”

New York Valisi Kathy Hochul, saldırı ile ilgili yapmış olduğu açıklamada isim vermeden tüm toplumsal medya platformlarını kınadı. Irkçı nefret yaymasına müsaade eden tüm platformların saldırganın suçunda ortak bulunduğunu öne sürdü. Ek olarak şu açıklamayı da yapmış oldu:

“Bu şekilde bir suça bir anlamda ortak olabilirler. Küçük bir ihtimal yasal olarak değil fakat etik olarak. Bu nefretin kusulmasına izin verecek platformu oluşturdular.”

Bu olay, akıllara 2019 senesinde meydana getirilen ve gene aynı yöntemle Almanya’da gerçekleşen Twitch’te canlı olarak gösterilen saldırıyı akıllı getirdi.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşünceleriniz Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.