NFT ile ruhunu 350 dolara sattı, yeni fiyatı ise 3.5 milyon dolar

07.04.2022
NFT ile ruhunu 350 dolara sattı, yeni fiyatı ise 3.5 milyon dolarBir üniversite talebesi NFT olarak ruhunu satmaya karar verdi. Talebe ruhunun sahibinin istediği dine yada inanışa geçeceğini söylemiş oldu. Genç insanın ruhu kısa sürede 350 dolara satıldı.

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üstünde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token anlamına geliyor.

Üstün dereceli satışlara imza atan NFT dünyası bununla beraber garip projelerin ortaya çıkmış olduğu bir platforma dönüştü.

Ruhunu NFT olarak satışa çıkardı

Bunların son örneği ise Hollanda’da görüldü. Stijn van Schaik adındaki 21 yaşındaki bir sanat talebesi ruhunu NFT olarak satışa çıkardı. “Stinus’un Ruhu” isminde olan NFT ürünü blok zincire yüklendi ve ilk satışını yapmış oldu.

NFT ile ruhunu 350 dolara sattı, yeni fiyatı ise 3.5 milyon dolar #1

“Burada ruhumu satıyorum”

Satış yapmak için kurulan sitesinde ruh satışının kurallarını açıklayan Schaik, “Burada ruhumu satıyorum. Benim hakkımda ya da hemen hemen sahibi benken ruhum mevzusunda istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz” dedi.

Ruhunu satan adam alıcısına ise istediği inanışa geçme sözü veriyor. Schaik her türlü dini inanış ya da ruhani gruba üye olabileceğini söylüyor. NFT’ler değiştirilemez olsa da tekrardan satılabilir ürünler olarak biliniyor.

NFT’yi alanlar isterse, Schaik ruhunu parça parça inanışlara bölecek

Schaik’in burada da bir çözümü var. Delikanlı her yeni sahibin istediği inanışa geçeceğini belirtti. Ek olarak Schaik istenirse ruhunu parça parça inanışlara bölebileceğini öne sürdü. Schaik amacını NFT mevzusundaki farkındalığı çoğaltmak olarak açıklamıştı.

NFT ile ruhunu 350 dolara sattı, yeni fiyatı ise 3.5 milyon dolar #2

Ruh’un yeni fiyatı 3.5 milyon dolar

Bir Ethereum’un onda birine satışa çıkan ruh 350 dolara derhal satıldı. Schaik’in ruhunun yeni sahibi ise genç insanın ruhuna bin 40 ETH doğrusu 3.5 milyon dolar kıymet biçti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.