NFT nedir ve iyi mi yapılır?

24.01.2022
NFT nedir ve iyi mi yapılır?


Son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan NFT, en dört gözle beklenen mevzular arasındadır. Kripto para mevzusuyla ilgilenen pek fazlaca kullanıcı bununla birlikte NFT terimiyle de karşılaşıyor. Genel olarak değiştirilemez token olarak sunulan NFT, diğeri kripto paraların aksine takas edilmiyor.

Spordan müziğe ve sanal gayrimenkule kadar oldukça çeşitli ögelere dayanan dijital varlıklar, milyonlarca dolara satılarak dikkatleri çekiyor. Bu yazımızda “NFT nedir ve iyi mi yapılır?” sorusunu yanıtladık.

Ünlü NFT platformuna milyonlarca dolarlık siber saldırı


Meşhur NFT platformuna milyonlarca dolarlık siber saldırı

Animoca Brands’ın NFT platformu Lympo, kısa süre ilkin sıcak cüzdanına siber saldırı düzenlediğini deklare etti. İşte detaylar…

NFT nedir?

Tam adıyla Non-Fungible Token olan NFT, karşılıksız token anlamına gelir; bu, temel olarak, yalnızca size ilişkin olan, türünün tek örneği bir dijital varlık bulunduğunu gösteriyor. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/01/NFT-nedir-ve-nasil-yapilir-3.jpeg?resize=1170%2C658&ssl=1

NFT teknolojisi, müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserlerinin değiştirilmesini ya da yansılamak edilmesini zorlaştırması bakımından daha da popüler bir hale geldi. Blok zincirindeki bir para birimini ifade eden token, Ethereum ya da Bitcoin benzer şekilde kripto para birimlerinde takas edilebilirken NFT Coin edilemez. Bu sebeple NFT, kopyalanması mümkün olmayan dijital bir imzaya haizdir.

NFT iyi mi yapılır?

Başlangıçta kulağa oldukça karışık gelen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunmuş olduğu imkanlar ile daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isminde blok zinciri geliştiricileri tarafınca hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını elde eden ve işlemlerin kolay bir halde gerçekleştirmesine destek olan platformlar içeriyor.

https://i2.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/01/NFT-nedir-ve-nasil-yapilir.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklıdır. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek odlukça önemlidir. Tüm bunlara haiz olduktan sonrasında da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize müsaade eden bir platforma üye olmanız gerekir. Daha sonraysa NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

NFT’lere niçin yatırım yapmalısınız?

Birçok kişi, çevrimiçi topluluğun parçası olmak için NFT dünyasını satın alıyor. Belirli NFT’lere haiz olmak sizin hususi içeriklere ve canlı etkinliklere erişmenizi sağlıyor. Dijital yatırımcılar, kısa sürede olacağını umdukları büyük oranda para kazanmak için NFT pazarlarını kullanıyor.

Tek bir NFT birden fazlaca kez satın alınabilir ya da satılabilir. Yalnız alıcı, her satışta orijinal sahibine ya da yaratıcısına bir telif tutarı ödemek zorundadır. Ek olarak toplumsal medya hesaplarında belirli bir zenginlik göstermek için de NFT’ler kullanılıyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.