Nijerya’da 34 terörist öldürüldü

17.02.2022
Nijerya’da 34 terörist öldürüldüBatı Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeydoğusunda terör örgütü ISWAP’a yönelik operasyonda 34 şahıs öldürüldü.


Nijerya'da 34 terörist öldürüldü

Askeri kaynaklardan meydana getirilen açıklamaya gore, ABD’den satın alınan “A-29 Süper Tucano” hücum uçaklarıyla Borno eyaletinin Marte bölgesinde ISWAP’a yönelik hava operasyonları düzenlendi.

34 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Teşkilat kampının bombalandığı operasyonda ISWAP elebaşlarından birinin de bulunmuş olduğu 34 terörist etkisiz hale getirildi.

Öte taraftan Zamfara eyaletlerinde silahlı çetelere düzenlenen operasyonlarda tabanca ve mühim cephane ele geçirildi.

Nijerya da 34 terörist öldürüldü #1

NİJERYA’DA BOKO HARAM SORUNU

Teşkilat, son yıllarda düzenlenen operasyonlara karşın Afrika’nın en fazla nüfusa haiz ülkesi Nijerya’da hala ciddi güvenlik problemi oluşturuyor.

Nijerya’da terör örgütü Boko Haram’ın kurucusu Muhammed Yusuf’un oğlu Ebu Musab el-Barnawi, 2009’da babasının ölümünden sonrasında Boko Haram’ın sözcüsü olmuştu.

2009’DAN BERİ 20 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Ülkede 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlemiş olduğu kitlesel sertlik eylemlerinde 20 binden fazla şahıs öldü.

Boko Haram içinde 2016’da başlamış olan liderlik krizi örgütün Barnawi ile Ebubekir Şekau içinde bölünmesine niçin olmuştu.

Şekau, Boko Haram’ı yönetirken Barnawi ISWAP’yi kurarak eylemlerine devam etmişti.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.