Nijerya’da 395 kaçak rafineri tespit edildi

06.10.2022
Nijerya’da 395 kaçak rafineri tespit edildi


Afrika kıtasının petrol ve naturel gaz zengini ülkesi Nijerya’nın Niger Delta bölgesinde, 395 kaçak rafinerinin bulunmuş olduğu açıklandı.

Nijerya'da 395 kaçak rafineri tespit edildi

Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) üst yöneticisi Mallam Mele Kyari, yapmış olduğu açıklamada, Niger Delta bölgesine bağlı 395 kaçak rafinerinin tespit edildiğini belirtti.

Saptanan kaçak rafinerilerin kapatıldığını aktaran Kyari, “273 ahşap tekneyi ele geçirdik, 374 kaçak rezervuarı ve 1561 tankeri imha ettik.” dedi.

Nijerya’da devam eden petrol hırsızlığı sebebiyle ülkenin petrol kotası günlük 1,8 milyon varilden 1 milyon varile geriledi.

Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine haiz 8. ülke

AA’nın verdiği bilgiye nazaran; tespit edilmiş petrol rezervleri ortalama 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ine haiz.

Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi içinde bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine haiz 8. ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6. sırada yer ediniyor.

Ülkenin petrol yataklarının bulunmuş olduğu Rivers ve Delta bölgesinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği, sadece silahlı grupların sabotajları, çatışmalar ve adam kaçırma şeklinde vakalar sebebiyle minimum 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı söyleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.