Nisan ayının 7 süper besini

10.04.2022
Nisan ayının 7 süper besiniKuşkonmaz

Avrupa, ABD, Asya ve Afrika’da üretimi meydana getirilen sebze ve süs nebat olarak kullanılan besleyici yönün oldukça yüksek bir besindir. Kuşkonmaz folik asit kıymeti yüksek A,C,K VE B vitaminlerini içeren sıhhat için pozitif yönde yararları olan bir bitkidir. İçerdiği vitaminler kuşkonmazı antioksidan sebzeler grubunda yer almasını sağlamaktadır. Antioksidan olması ve lif içinde ne olduğunun yüksek olması kolon kanserini önlemeden fonksiyonel bir gıda olabileceğini göstermektedir. İçeriğinde bulunan folik asit hamile ve emzikli anneler için kuşkonmazı mühim bir hale getirmektedir.

Biberiye

Tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Türkiye’nin batı ve cenup kısımlarında naturel olarak yetiştirilmektedir. Biberiye antibakteriyel, antioksidan, antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendirmede pozitif yönde tesirleri bulunmaktadır. A,C ve B vitaminlerinden birçoğunu içermektedir. Sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. İshal ve karın ağrısı üstüne pozitif yönde etkisinde bırakır bulunmaktadır.

Enginar

Vatanımızda Ege ve Akdeniz’de üretimi yaygın olan bir sebzedir. Vitamin ve mineral içinde ne olduğunun yanında polifenolik bileşikler, inülin ve lif bakımından varlıklı bir bitkidir. Enginar yaprakları antioksidan özelliğe haiz bir oldukca maddeyi muhteviyatında bulundurmaktadır. Enginar antinfungal, antibakteriyel özelliklere haizdir.

Pazı

Potasyum magnezyum demir içinde ne olduğu bakımından sebzelerde üst sıralarda yerini almaktadır. K vitamini içinde ne olduğu bakımından en varlıklı sebze türlerinden biridir. Karotenoid içinde ne olduğu de yüksek olan bir sebze olan pazı ß-karoten ile lutein ve zeaxantin içinde ne olduğu oldukça yüksektir. Kanser ve kardiyovasküler hastalıkları azaltıcı tesirleri bulunmaktadır.Hazmı kolaylaştırmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.

Tere

Tere lahana grubu sebzeler içinde yer almıştır. Öteki koyu yeşil yapraklı sebzeler benzer biçimde tere de K vitamini açısından oldukça zengindir. Antioksidan kapasitesi yüksek bir bitkidir. İçerdiği vitamin ve kükürtlü bileşikler yardımıyla çeşitli hastalıkları önlemede destek olmaktadır. Kalsiyum miktarı yüksek olan bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırmaktadır.

Roka

Yaprakları tüketilen lahana grubu sebzeler içinde yer almıştır. A vitamini bakımında varlıklı bir bitkidir. Gece körlüğü-göz iltihabı göz kuruluğu benzer biçimde problemlerin önlenmesinde yardımcıdır. Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Vücutta ödem miktarının azaltılmasına yardımcıdır.

Bakla

A ,C vitamini ve lif oranı yüksek bir sebzededir. Protein içinde ne olduğunun varlıklı olması sebebiyle vegan beslenmesinde günlük protein oranın bir kısmın karşılanmasında kullanılabilmektedir. Taze bakla dopamin öncüsü olan L- Dopa içermektedir. İçerdiği L-depo yardımıyla Parkinson hastalığının önlenmesinde destek olduğu düşünülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir