Nissan’dan ‘oyunu değiştirecek’ elektrikli otomobil geliyor!

09.04.2022
Nissan’dan ‘oyunu değiştirecek’ elektrikli otomobil geliyor!


Japon otomotiv devi Nissan, elektrikli otomobil yaşamına yapmış olduğu yatırımları artırıyor. Yeni elektrikli otomobil bataryası için NASA ile çalıştığını duyuran Nissan, “oyun değiştirici” olduğuna inanılmış olduğu katı hal bataryanın 2028’de kullanılabilir olacağını söylemiş oldu.

Elektrikli arabaların en önemli bileşeni olan lityum iyon pilden değişik olarak katı hal batarya, tutarları düşürerek ve performansı artırarak elektrikli otomobil dünyasını sarsmayı vaat ediyor. Japon şirket, 2028’e kadar tamamen katı hal pile haiz ilk elektrikli otomobilini satışa sunmak istiyor.

Nissan, uzayda kullanılması için araba üretecek! 


Nissan, uzayda kullanılması için otomobil üretecek! 

Nissan, e-4ORCE dört tekerlekten çekiş sistemi ile NASA’nın uzay görevleri kapsamında arazi aracı üretecek.

Nissan katı hal bataryalı elektrikli otomobil için tarih verdi

Nissan, tamamen katı hal pil teknolojisini erken benimseyen firmalardan biri olacak. Otomobil üreticisi, tamamen lityum iyon pil destekli otomobilini 2028 yılına kadar montaj hattından indirmeyi planlıyor. Bu piller için Japonya Araştırmaları Merkezi’nde üretim tesisi açan şirket, 2024’te ilk üretimi meydana getirecek.

nissan-nasa-uzay-gorevi

Nissan’a nazaran tamamen katı hal pil, 2028 ürün lansmanı ve 2024’te pilot yapınak lansmanı için kullanımda olan lityum iyon pilin yerini alacak. Kalp pillerinde kullanılabilecek kadar güçlü olan bu katı hal batarya, mevcut pillerin averaj yarısı büyüklüğünde olacak ve birkaç saat yerine 15 dakikada şarj olacak.

Aslına bakarsak geçen senenin sonlarında Japon şirket, Nissan Ambition 2030 yol haritasının bir parçası olarak 2028 yılına kadar kendi katı hal pilleriyle piyasaya çıkma planlarını açıklamıştı. Fakat son raporlar, tamamen katı hal pile haiz ilk elektrikli otomobille ilgili bilgiler elde etmiş oldu.

Süratli şarjlı piller, bilhassa mevcut şarj altyapısıyla uyumluysa, kullananların benzinli araçlarını tamamen elektrikli modeller ile değiştirmelerine destek olabilir. Lityum iyon pil menzil kapasitesinin mevcut araçlarla karşılaştırılabilir bulunduğunu da varsayarsak, 2028 planı gerçekçi görünüyor.

İklim değişikliğine ve kirliliğe katkıda bulunan fosil yakıtların kullanımına ilişkin endişeler sebebiyle elektrikli araçlara ilgi artıyor. Tesla ve Waymo şeklinde elektrikli otomobil sektöründeki oyuncular büyüyor ve rekabet her geçen gün kızışıyor.

Peki ya siz Nissan tarafınca geliştirilen katı hal batarya hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.