Nokia, Avrupa’dan çekilmek zorunda kalabilir!

25.02.2022
Nokia, Avrupa’dan çekilmek zorunda kalabilir!


Finlandiyalı üretici HMD Global, patent anlaşmazlıkları sebebiyle Nokia akıllı telefonlarının çoğunu Almanya’daki web adresinden kaldırmak mecburiyetinde bırakıldı. Almanya’daki Nokia mağazasından yalnızca Şubat ortasında piyasaya sürülen Nokia G21 modeli satın alınabiliyor. Hem de piyasaya sürülen Nokia G11 hala listeleniyor yalnız şu anda stokları tükenmiş durumda.

Nokia’nın pazarlama şirketi HMD Global, VoiceAgeEVS LLC ile olan bir patent anlaşmazlığı sebebiyle eski Nokia akıllı telefonlarını sunamadığını deklare etti. Şirketten gelen yazılı bildiride, “HMD, VoiceAgeEVS LLC (VAEVS) adlı bir şirket tarafınca Almanya da dahil olmak suretiyle çeşitli ülkelerde oluşturulan birçok davada davalı konumunda.” ifadeleri kullanıldı.

Nokia G11 tanıtıldı: Giriş seviyesine uzun pil ömrü


Nokia G11 tanıtıldı: Giriş seviyesine uzun pil ömrü

Uzun pil ömürlü olma iddiası taşıyan giriş seviyesi akıllı telefon Nokia G11 tanıtıldı. İşte özellikleri ve fiyatı!

Nokia, Almanya ve AB pazarına elveda edecek

HMD Global, yapmış olduğu duyuruda Almanya’nın yanı sıra diğeri pazarlarda da etkilendiğini yazıyor. Eski Nokia akıllı telefonlar artık Fransız ve İsviçreli üreticilerin web sitelerinde listelenmiyor. Yalnız HMD Global; Avusturya, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD Birleşik Devletleri’nde eski Nokia akıllı telefonlarını satışa sunmaya devam ediyor. Amazon ve MediaMarkt şeklinde perakendeciler de Almanya’da hala eski Nokia telefonlarını satıyor.

VoiceAgeEVS LLC ile yaşanmış olan patent anlaşmazlığı, EVS adındaki bir teknolojiden kaynaklandı. EVS, birçok akıllı telefonda kullanılan ve 3GPP standardizasyon projesinin bir parçası, ses iletimi için bir codec bileşeni olan Enhanced Voice Services anlamına gelir. EVS codec bileşeninin bir kısmı, Kanadalı VoiceAge şirketi tarafınca VoiceAgeEVS ile ortaklaşa geliştirildi.

VoiceAgeEVS, 2018’te ortaklık kurduğu yatırım grubu Fortress ile birlikte bu patentten para kazanıyor. VoiceAgeEVS, o dönemden beri HMD Global’e ek olarak Apple, TCL ve Lenovo dahil olmak suretiyle birçok cep telefonu üreticisine dava açtı.

Yalnız Apple dahil diğeri üreticiler, VoiceAgeEVS ile mahkeme haricinde anlaşmaya vardı, HMD Global ise savaşım etmeyi seçti. VoiceAgeEVS, geçen yaz Mannheim Hakkaniyet Divanı’nda HMD’ye açmış olduğu davayı kazanmayı başardı. Bu dava ile Nokia, Almanya’dan çekilmek zorunda kalabilir.

nokia-g50-android-12-aliyor

Bu yasak, sektörde 4 yıl sonrasında pozitif finansal raporlar görmeye başlamış olan HMD Global için kesinlikle iyi değil. Ek olarak birkaç gün sonrasında (28 Şubat) Mobil Dünya Kongresi 2022 başlayacağını göz önünde bulundurursak, davanın zamanlaması da şirket açısından sorun oluşturabilir.

Peki ya siz Nokia Almanya çekilmek zorunda kalmasını iyi mi yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.