Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler

14.06.2022
Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenlerUfak çocuklar ve yaşlılarda daha ciddi semptomlarla seyreden, kusma ve ishal ile kendini belli eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler ve alınabilecek önlemler…


Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler

Norovirüs yaş sınırı olmaksızın her yaştan kişinin kapabileceği, sadece bilhassa minik çocuklarda ve yaşlılarda yaygın bir virüs türüdür. Virüs oldukça bulaşıcıdır, şiddetli kusma ve ishal şeklinde tipik semptomları olan bir gastrointestinal enfeksiyon olan gribe benzer. Hastalık çoğu zaman birkaç gün sürer ve kalıcı hasar bırakmadan düzelir.

Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler #1

Norovirüsler iyi mi bulaşır?

Patojen çoğu zaman besin hazırlanırken su, kirli besin yada fena hijyen yöntemiyle bulaşır. Bilhassa marul, meyve, midye yada yengeç şeklinde pişmeden gıdalar norovirüs ile kontamine olabilir ve hastalığın bulaşmasına niçin olabilir.

Bir çok durumda hastalık, insandan insana smear enfeksiyonu yöntemiyle, şu demek oluyor ki hapşırma, öksürme yada konuşma yöntemiyle bulaşır. Ek olarak, patojenler kapı kolları, tırabzanlar yada donanımlar şeklinde nesnelere yapışabilir. Bu şekilde bir durumda virüsler eller yöntemiyle insan ağzına kolayca girer. Ek olarak, kusma sebebiyle havada virüs bulaşmış damlacıklar oluşabilir.

Enfeksiyon ve semptomlar

Norovirüs enfeksiyonunun kuluçka süreci fazlaca uzun sürmez, virüs çoğu zaman 6 saat ile 2 ila maksimum 3 gün içinde ortaya çıkar. Hafifçe ateş, bitkinlik, baş ağrıları ve vücut ağrıları hastalığın ilk emareleri olabilir. Anaokulları, hastaneler, okullar ve huzurevleri şeklinde toplumsal tesislerde ani mide bulantısı, kas ve mide ağrısı, ishal, kusma ve hatta kusma ile beraber ishal öteki semptomlardır.

Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler #2

Kusma vakası çoğu zaman vücutta sıvı eksikliğine neden olur, bu da baş dönmesi ve halsizlik hissi ile fark edilir. İshal, kusma ve öteki semptomların azalmasından iki gün sonrasına kadar birçok norovirüs bağırsak hareketleriyle atılır. Bazı hastalarda virüsler daha uzun süre vücuttan atılabilir ve gene de bulaşıcı olabilir.

Teşhis ve tedavi

Norovirüs şüphesi var ise doktorunuzun hastalığı muayene etmesi ve gerekirse tanıması önemlidir. Tipik semptomlar aslına bakarsanız hastalığın bir göstergesi olabileceğinden, doktorunuz ilkin size birkaç sual soracaktır. Ek olarak doktorunuz bunun bununla birlikte bir gastrointestinal virüs olup olmadığını da inceleyecektir. Her iki enfeksiyonun semptomları fazlaca benzer olduğundan hareket edebilir. Bir dışkı örneği kullanarak fizyolojik muayene ve patojenin kanıtı da mümkündür. Hastalık hafifçe ila orta şiddette semptomlarla ilerlerse tedavi ve iyileşme evde gerçekleşebilir. Norovirüs ilaçla tedavi edilemez. Normalde bu lüzumlu değildir, şundan dolayı hastalık çoğu zaman yaşamı tehdit eden komplikasyonlar olmadan ortaya çıkar.

Bununla beraber çocuklar, hamile hanımefendiler, yaşlılar yada zayıflamış kişiler, yüksek sıvı ve elektrolit yitirilmesine karşı hassastır. Bu şekilde bir durumda norovirüsün hastanede tedavi edilmesi mantıklı olabilir.

Norovirüs salgınına dikkat! Yakalananı hastanelik eden Norovirüs hakkında bilmeniz gerekenler #3

Bulaşmayı iyi mi önleyebilirsiniz?

Teşhisiniz norovirüs ise, norovirüs enfeksiyonunu bulaştırmamak için davranışlarında ölçülü olmanız, yatak istirahatine devam etmeniz ve öteki insanlarla teması sınırlamanız önemlidir. Ellerinizi tertipli olarak yıkadığınızdan ve nevresim, havlu ve havluları sık sık değiştirdiğinizden güvenilir olun. İshale karşın minik, kolay sindirilebilir yiyecekler yemeye çalışmalısınız. Mesela peksimet, tereyağlı bisküvi yada gevrek ekmek kolayca sindirilebilir.

Semptomlar geçtikten birkaç gün sonrasında bile hasta şahıs ağır, yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Yüksek oranda sıvı ve tuz kaybını telafi etmek için bolca sıvı almanız gerekir, bu yüzden maden suyu, şekersiz nebat çayları yada ince et suyu bilhassa tavsiye edilir. Norovirüsün oldukça bulaşıcı bulunduğunu ihmal etmeyin, bu yüzden iş, okul yada kreş şeklinde tesisler semptomlar ortaya çıktıktan sonrasında ziyaret edilmemelidir.

Bilhassa bir aile üyesi norovirüs ile hastalanırsa, yüksek bir enfeksiyon riski vardır. Bilhassa her wcye gittikten sonrasında, yiyecek hazırlamadan ilkin ve yiyecek yemeden ilkin el hijyenine dikkat etmelisiniz. En iyi ihtimalle hastalık süresince kendi tuvaletinizi kullanırsınız. Bunu başkalarına bulaştırmamak için bir tedbir olarak kullanın, ek olarak iyileştikten sonrasında iki hafta süresince kullanmaya devam edin.

Odaların tertipli olarak havalandırılması, norovirüs enfeksiyonunun başkalarına bulaşma riskini de azaltır. Ellerinizi sabun ve suyla sudan geçirin ve kurulamak için tek kullanımlık havlu kullanın. Lavabo, kapı kolları ve zemin şeklinde etkilenen kişinin etrafındaki alan, tercihen tek kullanımlık mendillerle tertipli olarak temizlenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir