Nureddin Nebati: Enflasyonda tedrici düşüş yakında

23.11.2022
Nureddin Nebati: Enflasyonda tedrici düşüş yakında


Gömü ve Maliye Bakanı Nebati, İstanbul’da Darphane’nin 555. yıl etkinliğine katıldı.

Nureddin Nebati: Enflasyonda tedrici düşüş yakında

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul’da katılmış olduğu etkinlikte yapmış olduğu konuşmada, ”Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım enerjisini çoğaltmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. İnşallah enflasyondaki tedrici düşüş kısa sürede gerçekleşecektir.” dedi.

“13 ton 513 kilogram altın toplandı”

Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin başladığı 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını, bunun bir üstün dereceli bulunduğunu söylemiş oldu.

“Döviz hesaplarının toplam mevduatlardaki oranı, yüzde 50,6’ya geriledi”

Nebati: “KKM’nin katkısıyla döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki oranı, ortalama 20 puanlık bir düşüşle yüzde 50,6’ya gerilemiştir.” dedi.

“MASAK işlem başlattı”

AA’nın haberine gore, Nebati, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) kripto para işlem platformu FTX’in ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde araştırma başlattığını bildirdi.

Bakan nebati, mevzu ile ilgili olarak “Dijitalleşmenin, getirmiş olduğu fırsatlar kadar risklerin de bulunduğunu göz ardı edemeyiz. Geçtiğimiz günlerde, ABD’de batkı süreci süregelen kripto para Borsası FTX kapsamında, ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde MASAK lüzumlu tedbirleri ivedilikle alıp araştırma başlatmıştır. Böylesine büyük bir oluşumun oldukça süratli bir halde batkı ve kriz sürecine girebildiğini hatırlatmak ve mevcut haliyle kripto para piyasasının azami ihtiyatla yaklaşılması ihtiyaç duyulan bir alan bulunduğunun altını çizmek isterim.” dedi.

Nureddin Nebati

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.