Nureddin Nebati: Enflasyonla kararlılıkla savaşım edeceğiz

12.06.2022
Nureddin Nebati: Enflasyonla kararlılıkla savaşım edeceğizGömü ve Maliye Bakanı Nebati, Gaziantep’te katılmış olduğu programda Türk ekonomisinde gelinen aşamayı ve verileri paylaşarak yeni uygulamaları söyledi.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep’te katılmış olduğu A Para Sohbetleri Programı’nda konuştu. Bakan Nebati, konuşmasıyla Gaziantep’te iş hayatına seslenerek son verileri ve uygulamaları değerlendirdi.

GES konuşuldu

Para Sohbetleri’nde ekonomide atılan yeni adımlarla beraber Gelire Endeksli Senet (GES) sistemi ve son 6 aylık süreçteki öteki gelişmeler aktarıldı.

Bakan Nebati ,GES’in getirisi ile ilgili mevzuya da bu görüşmede açıklık getirerek, “Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcıya olacak. GES’te asgari getiri garantisi olacaktır. Asgari getiri yüzde 23,04 olacak. GES’lerin ilave getiri imkanı da var. Tüketici kredilerinin aşırı artıp istenmeyen alanlarda kullanılmasını önlüyoruz. Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcıya olacak. 15 Haziran’da talep toplanmaya başlanacak. Iktisat sisteminde üretim, ihracat ve istihdam politikasına devam.” dedi.

Nureddin Nebati

“Gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon 40 senenin en yüksek seviyesinde”

Nebati, konuşmasında enflasyon mesajı vererek, “Bugün enflasyon dünyanın ortak problemi. 2020 yılı sonrasında tüm dünyada tesirini gösteren pandeki ve Ukrayna’daki cenk enerji ve besin olmak suretiyle emtia fiyatlarının artmasına tedarik süreçlerinin aksamasına niçin oldu. Bu durum tüm dünyada enflasyonu artırırken gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon 40 senenin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Nureddin Nebati: Enflasyonla kararlılıkla savaşım edeceğiz VİDEO


Enflasyon ile savaşım bugün bizim için birinci öncelik

Bu yükseliş ülkemize de yansıyor. Enflasyon ile savaşım bugün bizim için birinci öncelik. Enflasyonla savaşım ve finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla iktisat yönetiminin tüm kurumlarıyla beraber seferber olmuş durumdayız. 2022 senesinde enflasyonla savaşım kapsamında 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz.şeklinde konuştu.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar:

“Gaziantep’in kalkınması kapsamında devlet olarak işletmelerimizi birçok mekanizma ile destekliyoruz.

Türkiye, üretim, ihracat, yatırım, istihdam kapsamında son dönemde mühim başarılara imza attı. Türkiye 2021’de salgına karşın yüzde 11 büyüdü. Son 10 senenin en yüksek performansına ulaştık. G-20 ülkeleri içinde en süratli büyüyen iktisat olduk. Ekonomimiz 2022’nin ilk çeyreğinde de kuvvetli performansını sürdürdü. Türkiye, 2022 ilk çeyrekte yüzde 7,3 gelişme başarısı gösterdi.

İhracat 240 milyar doları aşarak zamanı rekorlar kırıyor.

Kamu maliyesindeki sağlam duruşu sürdüreceğiz.

Mali disiplinden ödün vermiyoruz

Önümüzdeki dönemde de mali disiplinden vazgeçmeden dar gelirli yurttaşlarımıza yönelik değişik uygulamalarımızla da desteklerimizi sürdüreceğiz.

Türkiye, satın alma paritesine bakılırsa 11. sıraya terfi etti. Özgür piyasa koşullarında gelişme devam ediyor. Türkiye büyüyor, Gaziantep büyüyor, Çarklar dönüyor.

Her güçlük bir ekip fırsatları da barındırıyor. Bu ülke yürümeye devam edecek. Türkiye büyük ülke. Ufak ülke değil. Özgüvenli bir Türkiyemiz var. Hep beraber koşarak yürüyeceğiz.

Nureddin Nebati

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler