Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı

12.08.2022
Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı


Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ÖTV açıklamalarına cevap verdi. Nebati, “Şu anda otomotiv sektöründe ÖTV mevzusu gündemimizde yoktur” dedi.

Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı

Hususi Tüketim Vergisi (ÖTV) mevzusu ülke gündeminde kritik edilmeye devam ediliyor.

Mevzuyla ilgili bugün toplumsal medya hesabından paylaşım icra eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den cevap geldi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Sevgili halkım, bunların Saraydan atanma bakanı ‘biz ÖTV’yi artıracaktık, Kılıçdaroğlu konuştu’ demiş. Söz verdim, seçimden sonrasında ÖTV indirilecek. İkinci el fiyatına yeni otomobil alacaksınız. Bunların atanmışlarına erişince, her şeyleri skandal, ciddiye alınacak bir tarafları yok. dedi.

Bakan Nebati’nin Kılıçdaroğlu’na cevabı ise gene Twitter’dan oldu.

“Şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladım”

Kılıçdaroğlu’nun bir süredir piyasaları manipüle etme ve tüketici davranışlarını negatif etkileme gayretinde olduğuna dikkat çeken Nebati, bu durumu şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığını belirtti.

Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı #1

Kılıçdaroğlu’nun söz mevzusu paylaşımını alıntılayan Nebati, şu ifadeleri kullandı:

“Otomotiv sektöründe ÖTV mevzusu gündemimizde yok”

Ben şimdi size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, piyasa bozucu hareketlerden iyi mi kaçınılacağı ve vergilemede iyi mi objektif olunacağı hususları, sizin oldukca iyi bildiğinizi iddia ettiğiniz vergiciliğin temel kurallarındandır. * Vergi artışı yada indirimi şeklinde planımız olsa, bunu sizin benzer biçimde yüce orta konuşup tutarları artıracak-azaltacak ve sektörde tüketici davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.

“Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalara hakkı yoktur”

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, özgür ticareti bozucu, tutarları manipüle eden tarzda siyasal mesuliyet anlayışına sığmayan konuşmalarınızın yıkıcı karşıcılık yapmamının haricinde ülkemize bir faydası yoktur. Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla, yurttaşlarımızın vasıta alma kararlarını yanlış izleyeceği yolu göstermeye hakkı yoktur. Bu tür davranışlar gerek vatandaşlara gerekse sektöre zarar verir. Kaldı ki, şu anda otomotiv sektöründe ÖTV mevzusu gündemimizde yoktur.

“Bizi takip etmeye devam edin”

Öte taraftan Türkiye Iktisat Modelimizin ana omurgalarından kabul edilen üretimde yerli ve ulusal projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60’tan yüzde 10’a indirdik. * Bu kapsama giren ve 2023 senesinde yollarda olacak ulusal markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Biz yerli ve ulusal üretimin peşinden koşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. ifadelerini kullandı.

Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı #2

Nureddin Nebati’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV yanıtı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.