Nvidia, hackerlara zamanı bir ders verdi!

27.02.2022
Nvidia, hackerlara zamanı bir ders verdi!


Güney ABD haricinde etkinlik gösteren bir hacker grubu olan LAPSU$, birkaç gün ilkin Nvidia sunucularına meydana getirilen siber harp saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Nvidia’nın tescilli verilerinin 1TB‘tan fazlasının çalışılmış olduğu iddia edildi. Buna rağmen, Nvidia duruma oldukça süratli bir yanıt verdi. Böylece bilgisayar korsanlarını kendi silahıyla vurmayı başardı.

Aynı grup, Nvidia’nın yalnızca çalınan tüm verilerini şifreleyerek değil, bilgisayar korsanlarına fidye yazılımıyla bir saldırı gerçekleştirdiğini belirtti. Fidye yazılımının, bilgisayar korsanları tarafınca kullanılan hususi makineye yüklendiği iddia edildi.

Nvidia’nın ekran kartları yine hack saldırısı altında!


Nvidia’nın ekran kartları gene hack saldırısı altında!

Bir kullanıcı GitHub’da Nvidia LHR ekran kartlarının kripto para madenciliği performansını artıran bir yazılım paylaştı.

Nvidia üçüncü taraf bir uzman getirdi

The Telegraph‘ın raporunda, bilgisayar korsanlarının Nvidia’nın posta sunucusuna erişebildiği ve bu yüzden sistemin son birkaç gündür yanıt vermediği ek olarak Nvidia’nın üzerine kötü amaçlı yazılım yükleyebildiği açıklandı.

Nvidia‘nın şu zamana kadar verdiği tek yanıt, şu anda bu saldırının gerçek doğasını araştırmak oldu. Saldırıyı gerçekleştiren ve gizli saklı saklı dosyaları çalan kişilerken Nvidia’nın makinlerine fidye yüklemek için iyi mi suçlu bulunduğunu gösteren aşağıdaki resimler yayınlandı.

Nvidia, SolarWinds ihlalinin tesirini araştırmak için üçüncü taraf bir uzman getirdi. Gene de Nvidia üstünde negatif bir etki belirlenemedi. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na yapmış olduğu bir dosyada, firmanın karşı karşıya kalmış olduğu riskleri deklare etti. “Bildirilen ya da algılanan güvenlik açıkları istismar edilmese bile bizlere zarar verebilir. Bu ve benzeri zorlukları önleme ve aşma çabalarımız, giderlerimizi artırabilir ve başarıya ulaşmış olmayabilir. Kesintiler, gecikmeler, hizmetin kesilmesi ve mevcut ya da potansiyel müşterilerin kaybını yaşayabiliriz.”

Sizler Nvidia‘nın karşı karşıya kalmış olduğu durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.