Nvidia ile anlaşması bozulan Arm krizin eşiğinde: Beklenen açıklama geldi!

15.03.2022
Nvidia ile anlaşması bozulan Arm krizin eşiğinde: Beklenen açıklama geldi!


Ekran kartı benzer halde donanımları ile ön plana çıkan Nvidia ile yarı iletken üreticisi Arm arasındaki milyarlarca dolarlık devasa anlaşmanın yankıları sürüyor. Düzenleyici kurumlardan gelen sayısız soruşturma sonucu ve rakip şirketlerden gelen yoğun tepkilerin peşinden geçtiğimiz haftalarda iptal edilen antak kalma, Arm’nin ciddi sıkıntılar yaşamasına niçin oldu. Şirket, bir süre ilkin mevzu ile ilgili tehlikeli netice bir karar aldığını deklare etti.

NVIDIA RTX 40 serisinin TDP değerleri belli oldu!


NVIDIA RTX 40 serisinin TDP değerleri belli oldu!

NVIDIA, yeni ekran kartlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyorken RTX 4080, RTX 4090 ve RTX 4090Ti’ın TDP değerleri ortaya çıktı.

Nvidia ile anlaşması bozulan Arm, tehlikeli netice bir kararın eşiğinde!

Hatırlanacağı suretiyle Nvidia, 2020 senesinde İngiltere merkezli yarı iletken üreticisi Arm’yi 40 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurmuştu. Halihazırda AMD, Intel, Qualcomm, Apple ve Samsung benzer halde dünyaca meşhur teknoloji devlerine yonga seti tasarlayan Arm’nin Nvidia’nın bünyesine geçecek olması, firmanın en büyük rakibi AMD başta olmak suretiyle birçok firmanın tepkisine niçin olmuştu.

İki şirket arasındaki milyarlarca dolarlık anlaşmanın duyurulmasının peşinden harekete geçen düzenleyici kuruluşlar, bu durumun tekelleşmeye yol açarak rekabeti negatif yönde etkileyeceği öne sürülen sebebi ile satın alma ile ilgili soruşturma başlatma sonucu almıştı.

Nvidia, tüm hazırlıklarını satın almanın Mart 2022’de resmiyete döküleceği doğrultusunda yapsa da birbiri ardına gelen soruşturma kararları ve rakip şirketlerin güçlü muhalefeti sonrası bir süre ilkin Arm’yi satın almaktan vazgeçti.

Satın alma sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının peşinden Arm için sıkıntılı günler başladı. Bu aşamada 40 milyar dolarlık devasa bir tutardan olan şirket, İngiltere ve ABD’deki işgücünü yüzde 15 oranında azaltma sonucu aldı. Halihazırda 3 bini İngiltere’de olmak suretiyle dünya genelinde 6 bin 500’den fazla kişiye istihdam elde eden şirket, sonucu doğrultusunda 1.000 kişiyi işten çıkaracak.

Arm, mevzu ile ilgili şu açıklamayı yapmış oldu;

Her şirkette olduğu benzer halde Arm de fırsat ve maliyet içinde doğru dengeye haiz olabilmek için iş planını devamlı gözden geçiriyor. Ne yazık ki bu süreç, şirketimizin küresel iş gücünde bazı azalmaları gerektiriyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Arm, büyük bir krizin eşiğinde mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.