NVIDIA, yaptırımlara karşı üretim hızını artırdı!

20.09.2022
NVIDIA, yaptırımlara karşı üretim hızını artırdı!


ABD Hükümeti, geçtiğimiz günlerde lüzumlu izinler olmadan yapay zekaya haiz ekran kartlarının Çin ve Rusya’ya ihracatına engellemeler getirdiğini deklare etti. Bu karar sonrasında gözler yapay zeka teknolojisine haiz çeşitli grafik kartları üreten NVIDIA, AMD ve Intel’e çevrildi.

NVIDIA, yapay zeka destekli ekran kartı siparişlerini artırdı

ABD Hükümeti tarafınca alınan bu karar, NVIDIA’nın yapay zeka teknolojisine haiz GPU’larının Rusya ve Çin’e ihracatı için lisans gereksinimleri hakkında bir bildirimi aldığını açıklaması ile geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıktı. Bu kısıtlamanın ise 2023 yılının Mart ayı ile birlikte yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

NVIDIA GeForce RTX 4090 ve RTX 4080 tanıtımdan önce ortaya çıktı!


NVIDIA GeForce RTX 4090 ve RTX 4080 tanıtımdan ilkin ortaya çıktı!

NVIDIA imzalı yeni RX 40 ekran kartı serisinin görüntüleri tanıtımından saatler ilkin ortaya çıktı. Yeni seri, selefinin izinden gidiyor.

NVIDIA imzalı A100 ve H100 ekran kartlarının yanı sıra AMD Instinct MI100 ve MI200 modelleri yeni gelen yasaya bakılırsa Çin ve Rusya’ya ihraç edilemeyecek. Bunun yanı sıra yakında tanıtılması beklenen Intel “Ponte Vecchio” da gene etkilenen ürünler içinde olacak.

Yaptırımların yürürlüğe girmesine kadar averaj 6 ayları olan firmalar harekete geçmiş durumda. NVIDIA, bu süre zarfında üretimi artırma mevzusunda önemli adımlar atıyor. Şirket, TSMC ile birlikte büyük oranda A100 “Amper” ve H100 “Hopper” ekran kartı siparişi verdi. NVIDIA böylelikle Çinli firmalara bahsi geçen grafik kartlarını Mart ayından ilkin teslim etmeyi planlıyor.

Yaşanmış olan gelişmelerin arkasından gelen yüksek orandaki yapay zeka destekli ekran kartları NVIDIA için bununla birlikte bir fırsat durumunda. Şirket, kripto paraların çöküşü ile birlikte ekran kartı pazarında büyük yara almıştı. NVIDIA, bilhassa oyun için üretilen ekran kartların pazarlanması mevzusunda çeşitli zorluklar yaşıyor.

NVIDIA’dan yaptırımlar öncesinde üretim anlamında önemli hamleler gelirken, AMD ve Intel’in de benzer bir yol izleyerek siparişlerini çoğaltması ümit ediliyor. Peki siz ABD’nin almış olduğu yaptırım sonucu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.