Ocak 2022 enflasyonu ne süre, hangi gün açıklanacak? İşte Merkez’in tahmini…

28.01.2022
Ocak 2022 enflasyonu ne süre, hangi gün açıklanacak? İşte Merkez’in tahmini…Merkez Bankası, senenin ilk ayına dair enflasyon tahminini deklare etti. Peki ocak ayı enflasyonu ne süre, hangi gün ve saat kaçta açıklanacak? İşte ocak 2022 enflasyonuna dair tahminler…


Ocak 2022 enflasyonu ne zaman, hangi gün açıklanacak? İşte Merkez'in tahmini...

Enflasyon sayıları, vatandaşların gündeminde…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca paylaşılan enflasyon verileri, zamları ve kira artış oranlarını etkiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, senenin ilk enflasyon raporunu deklare etti. 2022 yıl sonu için yüzde 11,8 olan enflasyon tahmini 11,4 puan artışla yüzde 23,2’ye yükseltildi.

Her ayın ilk günlerinde açıklanan enflasyon oranlarının takiben binlerce yurttaş sabah saatlerinden itibaren “Enflasyon oranı ne süre saat kaçta açıklanacak?” sorusunu araştırıyor.

Peki enflasyon açıklandı mı, ne süre açıklanacak? 2022 ocak ayı enflasyonu ne kadar, yüzde kaç olacak? İşte detaylar…

OCAK 2022 ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarI 3 Şubat Perşembe günü saat 10.00’da açıklanacak.

Açıklanan sayılara nazaran tüketici fiyat endeksi ve kira artış oranları da netleşecek.

 

Ocak 2022 enflasyonu ne zaman, hangi gün açıklanacak? İşte Merkez in tahmini... #1

OCAK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 10,09 artmasını bekliyor.

AA Finans’ın, TÜİK tarafınca 3 Şubat 2022 Perşembe günü açıklanacak ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete nazaran, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin averajı yüzde 10,09 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 7,46, en yüksek yüzde 13,72 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin averajına (yüzde 10,09) nazaran bundan önceki ay yüzde 36,08 olan senelik enflasyonun yüzde 48,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, aralıkta bundan önceki aya nazaran yüzde 13,58 artış göstermişti.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.