Odaklanma problemi yaşayan çocuklar göz tembelliği yaşıyor olabilir

18.12.2021
Odaklanma problemi yaşayan çocuklar göz tembelliği yaşıyor olabilir


Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar göz tembelliği yaşıyor olabilir

Halk içinde göz tembelliği olarak malum ambliyopi; göz ile beynin aynı anda çalışamamasına bağlı olarak gelişen görme kaybıdır. Göz tembelliği çoğu zaman tek gözde olduğu benzer biçimde bazı durumlarda bir gözdeki tembellik öteki gözdeki görmenin de azalmasına niçin olur. Hastalık, körlüğe sebep olmasa da derinlik algısının güçlüğüne yol açabilir.

Şaşılık: Tedavi edilmediğine kalıcı hale gelen şaşılık, göz tembelliğinin ortaya çıkmasında da rol oynar. Beyne görüntüyü iletemeyen göz sebebiyle sıhhatli olan öteki göz kullanılır. Bu durumda kullanılmayan gözde tembellik meydana gelir.
Gözün kırma kusurları: Miyopi, hipermetropi ve astigmatizm benzer biçimde kırma kusurları gözün tembelleşmesine niçin olmaktadır.
Katarakt: Göz içi lensinin saydam yapısının bozulması durumudur. Bu tip göz tembelliği oldukça süratli gelişir, bu yüzden geç kalınmadan cerrahi olarak tedavisinin yapılması gerekir.
Çocuklarda yaygın olarak görülen hastalık kalıtsal sebeplere de bağlı olabilir. Ailesinde göz tembelliği olan ebeveynlerin çocuklarını erken yaşta muayene ettirmesi gereklidir.

Göz tembelliğinin anlaşılmasında ilk olarak anne ve babalarının iyi birer gözlemci olması gerekmektedir. Evlatlarının fizyolojik durumlarının yanında davranışsal durumlarındaki değişimlerini de hızlıca fark etmeleri tedavide geç kalınmaması açısından önemlidir. Bu durumda;

Evladınız gözlerini sık sık kırpıyorsa,
Objelere oldukça yakından ya da yan bakıyorsa,
Dikkati acele dağılıyor, konsantrasyon eksikliği yaşıyorsa,
Koordinasyon gerektiren işlerde zorlanıyorsa,
Gözlerini kısarak bakıyorsa,
Devamlı gözlerini kısarak bakmasına bağlı olarak çoğunlukla başı ağrıyorsa zaman kaybetmeden ne olursa olsun bir göz doktoruna başvurulmalı.
Göz tembelliğinin evlatların toplumsal gelişimi üstündeki tesiri

Göz tembelliği olan çocuklar idrak etme problemi yaşamaktadır. Buna bağlı olarak bilhassa okulda yaşadıkları problemler sebebiyle toplumsal gelişimleri negatif yönde etkilenmektedir. Bunun için ufaklıklara periyodik düzende göz muayenesi yaptırılmalıdır.

 

Çocuklarda göz tembelliğinin belirgin bir emaresi yoktur ve hastaya bakıldığında her şey düzgüsel görünür. Teşhis sadece iki gözün muayene edilip görme farkının bulunmasıyla konulabilir. Minik çocuklarda göz muayenesinin zor olması sebebiyle tabip, çocuğun bir gözünü kapatıp ötekini açık bırakarak görme farkını teşhis edebilir. Çocuğun açık olan gözünde görme zayıflığı var ise bundan rahatsız olur ve kapatılmış olan gözüyle bakmaya çalışır.

Göz tembelliğinin tedavisinde erken tanı ve müdahale büyük bir öneme haiz. Çocuklarda ilk göz muayenesi doğumdan derhal sonrasında yapılmalı. Eğer gözleri sağlıklıysa 3-4 yaşına kadar ikinci muayene yine yaptırılmalı. Muayene esnasında göz bozukluğu tespit edilip tedaviye başlanırsa ilerleyen dönemde oluşabilecek göz tembelliğinin önüne geçilmiş olur. Böylece evlatların toplumsal ve okul hayatındaki başarısızlıkları engellenir.

Tedavide öncelik, probleminin niçin kaynaklandığını idrak etmek ve problemi ortadan kaldırmak. Numaralı gözlükle çocuktaki odaklanma problemi düzeltilmeye çalışılır. Gözlüğün kafi gelmemesi durumunda ise kapatma tedavisi uygulanır. Sıhhatli gözün kapatılarak tembellik olan göz kullanılmaya teşvik edilir. Tedavide başarı göstermiş olunsa bile kalıcılığı sağlamak amacıyla bir süre daha kapatma yöntemi uygulanmaya devam edilir. Bu süreçte ufaklıklara ne olursa olsun boyama yaptırarak ve fotoğraf çizdirerek çocuğun hem nesnelere odaklanması hem de oyalanması sağlanır. Kapatma tedavisinin süresi çocuğun yaşı ve tembelliğin derecesine nazaran belirlenir

Şaşılık ve kataraktın göz tembelliğine niçin olduğu durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Cerrahiden sonrasında da gene bir süre kapatma tedavisi uygulanarak gözün sıhhatli kalması sağlanmaktadır.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.