Öksürdükten sonrasında izahat gereği duyuyorsanız…

05.03.2022
Öksürdükten sonrasında izahat gereği duyuyorsanız…Küçük bir öksürüğe bile “koronavirüs” şüphesiyle yaklaşanların arasındaysanız, öksürüklerinizin gerekçelerini sıralama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sadece bunun aslolan sebebi oldukça başka…


Öksürdükten sonra açıklama gereği duyuyorsanız...

Koronavirüs 2 senedir tüm dünyaya bela olmuş durumda.

Maddi içsel ciddi kayıplara yol açan virüs ile beraber pandem terimi yaşamımıza girdi, tüm alışkanlıklarımızı yerle bir etti.

Sadece pandemi, toplumsal yaşamımıza dair de birçok tavrımızı değiştirdi.

Artık yanımızdan biri hapşırarak yada öksürerek geçse, endişeleniyoruz. Acaba korona mı, virüs bulaştıracak mı korkusuyla kimi zaman ters bakışlar sergiliyoruz.

Sadece bu karşı gerginlik hissi taraf de ilgilendiriyor…

“ÖKSÜRDÜM ÇÜNKÜ…”

Günlük sebeplerden kaynaklı hapşırık yada küçük bir öksürme sonrası etraftakilerin “koronavirüs” şüphesi sebebiyle, binlerce insan niçin öksürdüğünü “boğazıma bir şey takıldı ya”, “ay gıcık geldi”, “tükürüğüm boğazıma firar etti”, “alerjim var” benzer biçimde detayları vererek açıklamak zorunda hissediyor.

Öksürdükten sonra açıklama gereği duyuyorsanız... #1

KORONAFOBİK OLABİLİRSİNİZ

Hayatlarımıza oldukça büyük fizyolojik sınırlamalar getiren, toplumsal mesafe benzer biçimde kavramları dilimize sokan koronavirüsten meydana gelen pandemi, korkularımız arasına bir yenisini daha ekledi: Koronafobi…

Koronafobiye yakalanan kişilerin, stresi denetim edilemeyen bir stres haline getirdikleri, ürkü yaşadıkları belirtiliyor

Öte taraftan koronavirüs olduğu düşünüldüğünde öteki insanların kendisinden uzaklaşacağından korkan bireyler de, öksürük hapşırık benzer biçimde refleksleri izahat ihtiyacı duyuyor.

Öksürdükten sonra açıklama gereği duyuyorsanız... #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir