Olaf Scholz, nükleer cenk endişesini dile getirdi

22.04.2022
Olaf Scholz, nükleer cenk endişesini dile getirdiUkrayna’daki saldırılar sebebiyle Putin, Alman başbakanın sert tepkisiyle karşılaştı. “Saldırgan olan Putin, başkası değil” diyen Scholz, üçüncü dünya savaşını önlemek için çabaladığını savundu.


Olaf Scholz, nükleer savaş endişesini dile getirdi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, devam eden Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Der Spiegel dergisine demeç veren Scholz, Ukrayna’ya yapmış olduğu tabanca sevkiyatını “siyasal mesuliyet” diyerek savundu.

Scholz, Ukrayna’nın talep etmiş olduğu uçuşa yasak bölgenin NATO’yu bir cenk tarafına dönüştürebilme durumuna dikkati çekti.

“Üçüncü dünya savaşı gerilimini önlemek için her şeyi yapıyorum”

Alman başbakan, “NATO ile nükleer bir güç olan Rusya şeklinde son aşama silahlı bir süper güç içinde direkt bir askeri çatışmadan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmamız icap ettiğini fazlaca erken söyledim. Üçüncü dünya savaşına yol açacak bir gerilimi önlemek için her şeyi yapıyorum. Nükleer cenk olmamalı.” dedi.

Muhabirin, ABD’nin Ukrayna’ya 48 saat içinde tabanca sevkiyatı yapabildiğini sadece Almanya’da bunun 48 gün sürdüğünü belirtmesi üstüne Alman Başbakan, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Ordumuzdaki kemer sıkma politikası iz bıraktı”

“Onu da okudum. Stoklarımızdan teslimatlar da hızlıydı. ABD ordusunun mühim seviyede daha büyük stokları var. Son yıllarda ordumuzdaki kemer sıkma politikası iz bıraktı. Bunu değiştiriyoruz.”

Olaf Scholz, nükleer savaş endişesini dile getirdi #1

“Sulh ve güvenliğin sorumluluğunu taşıyoruz”

Cenk bölgesine tabanca tedarik edeceğini açıkladığında Almanya için fazlaca kapsamlı bir rota değişikliği bulunduğunu dile getiren Scholz, soğukkanlı bir kafaya ve iyi düşünülmüş kararlara gereksinimleri bulunduğunu kaydetti.

Şansölye Scholz, ülkesinin Avrupa genelinde sulh ve güvenliğin sorumluluğunu taşıdığını, Almanya ve NATO’nun Ukrayna’da savaşan taraflar olmasını doğru bulmadığını altını çizdi.

“Putin büyük bir baskı altında”

Rusya’nın uygulanan yaptırımlar sebebiyle acıklı zorluklar içinde bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Scholz, “Yaptırımlar Rusya ekonomisine büyük zarar veriyor. Bir antak kalma ile mühürlenmemiş soğuk bir sulh, Rusya’yı yaptırım rejiminden kurtarmaz.

Putin büyük bir baskı altında. Başkan Putin’i biyolojik ve kimyasal tabanca kullanmaması mevzusunda uyardım. Başkaları da ona bu ciddi uyarıyı formüle etti.” diye konuştu.

“Dikte sulh olmayacak”

Rus birliklerinin geri çekilmesini ve ateşkes sağlanması icap ettiğinin altını çizen Başbakan Scholz, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’nın gelecekte kendisini savunmasını sağlayacak bir sulh anlaşması olmalı. Onları güvenlikleri güvence altına alınacak şekilde donatacağız. Güvence gücü olarak hizmet verebiliriz. Putin’in uzun süreden beri hayalini kurduğu türden bir dikte sulh olmayacak.”

Olaf Scholz, nükleer savaş endişesini dile getirdi #2

Gaz ambargosu savaşı bitirmez

AA’nın haberine bakılırsa; Olaf Scholz, Rusya’ya karşı bir gaz ambargosunun savaşı bitireceğini asla düşünmediğini belirterek, şöyleki devam etti:

“Putin ekonomik tartışmalara açık olsaydı, bu deli savaşı asla başlatmazdı. İkincisi, sanki tamamımız para kazanmakla ilgiliymişiz şeklinde davranılıyor. Fakat sorun şu ki, acıklı bir ekonomik krizden, tekrar asla açılmayacak olan milyonlarca iş ve fabrikanın kaybından kaçınmak istiyoruz.

Bunun ülkemiz için, tüm Avrupa için ciddi neticeleri olur ve hem de Ukrayna’nın tekrardan inşasının finansmanını da ciddi şekilde etkisinde bırakır. Bu yüzden şunu söylemek benim sorumluluğum; bunun olmasına izin veremeyiz. Ek olarak küresel neticeleri hakkaten düşünen var mı?”

“Rusya, bu ilkeyi vahşice göz ardı etti”

Avrupa’da güvenliğin sadece ulusların egemenliği ve sınırların dokunulmazlığının kabul edilmesiyle gerçekleşeceği ilkesine atıfta bulunan Scholz, “Bu ilke bugün de geçerliliğini koruyor. Rusya, yalnız işgalle değil, Kırım’ın ilhak edilmesiyle, Donbas bölgelerinde ve dünyanın öteki bölgelerinde isyan başlatmasıyla bu ilkeyi vahşice göz ardı etti.

Devlet başkanları, bugün için sonuçlar çıkarmak için tarih kitaplarını karıştırıp sınırların eskiden nerede olduğuna baktıklarında sulh tehdit ediliyor.” şeklinde konuştu.

Olaf Scholz, nükleer savaş endişesini dile getirdi #3

“Saldırgan olan Putin, başkası değil”

Selefi Angela Merkel ve o dönem Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in politikalarını korumak için çaba sarfeden Scholz, ikisinin şu an şahit olunan savaşın olmaması için her şeyi yaptıklarını belirtti.

Scholz, “Onlar maalesef şahit olduğumuz savaşın olmaması için her şeyi yaptılar. Bunun başarısız olması, Hanımefendi Merkel yada Bay Steinmeier’den değil, Putin’in varılan tüm anlaşmaları ve anlayışları hiçe sayan emperyalizminden meydana gelmektedir. Saldırgan olan Putin, başkası değil.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.