Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilir

30.01.2022
Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilirKoronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron varyantının süratli yayılması ve hastane yükünün fazla olmamasının bağışıklıkla beraber salgını bitirebileceğini söylemiş oldu.


Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilir

Türkiye, dünya ile beraber 2 yıldan fazladır koronavirüs salgını ile savaşım ediyor. Koronavirüsün birçok varyantı ortaya çıkarken, son olarak hızla yayılan Omicron mutasyonu vakaları kısa sürede artırdı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘Omicron’ varyantı ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

“OMİCRON ARTIK SIRADANLAŞTI”

Prof. Dr. Özlü mevcut olay sayılarından daha çok virüsün yaygın bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Omicron’a bağlı dalga dünyada devam ediyor. Olay sayıları doğal olarak kontrol yapılanlar üstünden tüm dünyada değerlendiriliyor. Oysa ‘Omicron’ artık birazcık sıradanlaştı gördüğümüz kadarıyla. Pek oldukça şahıs hafifçe bir üst solunum yolu hastalığı şeklinde ya da bir soğuk algınlığı şeklinde nezle, grip şeklinde geçiriyor. O bakımdan kontrol de yaptırmıyor. Yaptırmak da istemiyor insanoğlu testi şundan dolayı kontrol yaptırdığında pozitif çıkarsa yaşamı ona bağlı olarak birazcık aksayacak; okuluna, işine gidemeyecek, randevuları iptal etmek zorunda duracak. O bakımdan kontrol yaptırmadan griptir geçer, deyip aldırış etmiyor. Ben bu mevcut olay sayılarının ötesinde ‘Omicron’un oldukça yaygın bulunduğunu düşünüyorum. Çevremizde son 1 ay içinde ne olursa olsun üst solunum yolu hastalığı geçiren pek oldukça kişinin bulunduğunu biliyorum. Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, yanma, baş ağrısı, hafifçe burun akıntısı, hapşırma, hafifçe öksürük şeklinde semptomlarla ayakta geçiriliyor. Genel itibarıyla bakmış olduğunuzda ağır bir tablo pek oluşmuyor dolayısıyla da tanı olmuyor. Bu şekilde bir durum var.”

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilir #1

“OMİCRON, SALGININ SONUNU GETİREBİLİR Mİ? EVET”

‘Omicron’ varyantının, salgının seyrindeki tesirini de değerlendiren Prof. Dr. Özlü, “Omicron’ varyantının bu kadar süratli yayılması ve oldukça şükür oldukça hastane yükünü artırmaması, yoğun bakım ihtiyacının oldukça olmaması şöyleki bir beklentiye yol açtı. ‘Acaba bu süratli bir halde tüm dünyada herkesi enfekte ederse ve bir bağışıklık oluşturursa salgının sonunu getirebilir mi?’ Evet, bu mümkün olabilir. Bu şekilde olabileceğini biliyoruz. Hakikaten salgının ilk dönemlerine bakarsanız, olay sayıları oldukça daha çok fakat yaşam devam ediyor. Şu anda bu kadar hastalığın yaygın olmasına karşın çoğumuz düzgüsel hayatımızı yaşamaya devam ediyoruz.

“AŞI YAPTIRMAYANLARIN BİR AN ÖNCE AŞILANMASINI İSTİYORUZ”

Tedbirlerle beraber doğal olarak ki. Şu demek oluyor ki birazcık bayağı düzgüsel bir hastalığa döndüğü şeklinde bu yalnız ‘Omicron’un daha hafifçe yapıcı hastalık olmasıyla ilgili değil. Bence hem de yaygın aşılama ile daha ilkin hastalığı geçirenlerin kazanılmış olduğu bağışıklıkla elde edilmiş bir netice. Devletimizde 2 doz, 3 doz ve hatta 4 doz aşısını yaptırmış olan oldukça sayıda insan var. Kafi mi? Hemen hemen değil. Doğal olarak aşısını yaptırmayanların da bir an ilkin aşılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

 

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilir #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.