Omicron’a dair ilk bilimsel veriler geldi! Omicron varyantı (nu) belirtileri nelerdir?

Dünya genelinde devam eden koronavirüs salgınında ortaya çıkan son varyant olan nu varyantı yani Omicron ile ilgili araştırmalar devam ediyor …

04.12.2021
Omicron’a dair ilk bilimsel veriler geldi! Omicron varyantı (nu) belirtileri nelerdir?

Dünya genelinde devam eden koronavirüs salgınında ortaya çıkan son varyant olan nu varyantı yani Omicron ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Bilinenlerden daha bulaşıcı olduğu düşünülen Omicron Varyantı bazı ülkelerde yeni önlemler alınmasına yol açtı. Peki Omicron varyantı belirtileri nelerdir? Nu varyantı nedir?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Omicron varyantının ilk kez tespit edildiği Güney Afrika’da bilim insanları yeni varyantın, virüsün önceki versiyonlarına göre üç kat daha fazla yeniden enfekte etme yeteneğine sahip olduğunu duyurdu. Bu durumun, önceki enfeksiyonun Omicron’dan korumadığına dair ilk bilimsel bulgulardan biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, küresel olarak vaka sayısında artış beklediklerini söyledi. 

Bununla birlikte, NICD ile birlikte çalışan  Güney Afrika Epidemiyolojik Modelleme ve Analiz Merkezi, son bulguların “Omicron’un önceki enfeksiyondan kalan bağışıklıktan kaçma kabiliyetine dair bilimsel kanıt sağladığını” söyledi. NICD uzmanı Anne von Gottberg, “Önceki enfeksiyonun Omicron’dan koruma sağlamadığına inanıyoruz” dedi.

 

Yeni ortaya çıkan varyantla ilgili erken araştırmaları özetleyen Von Gottberg, doktorların “Omicron Covid-19’un yeniden enfeksiyonlarında bir artış” gördüklerini belirterek,  “Ülkenin tüm illerinde vaka sayısının katlanarak artacağına inanıyoruz. Ancak aşıların yine de ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayacağını düşünüyoruz. Aşılar her zaman ciddi hastalıklara, hastaneye yatışlara ve ölümlere karşı koruma sağlamıştır” diye konuştu.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada,B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, “Omicron” ismini verdiğini duyurdu. Bu mutasyonun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında “Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde” ifadelerine yer verdi.   Covid-19’un ortaya çıkan yeni mutasyonu olarak bilinen “Nu” varyantının belirtileri ve detayları merak konusu oldu.

Dünya genelinde devam eden koronavirüs salgınında ortaya çıkan son varyant olan Nu varyantı yani Omicron ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Koronavirüsün bir mutasyonu olan Omicron varyantı hakkında merak edilenleri Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu cevapladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. “Nu” adı verilen “B.1.1.529” varyantının çivi proteininde 32 ayrı mutasyon keşfedildiği belirtildi. Peki; Nu Varyantı belirtileri nelerdir? Nu Varyantı nedir? Nu Varyantı Türkiye’de görüldü mü?

  • Bilim insanları Nu varyantında bulunan N501Y mutasyonunun ise bulaşmayı hızlandırdığını dile getirdi.
  • Nu varyantında ayrıca, G446S, T478K, Q493K, G496S, Q498R ve Y505H mutasyonları tespit edildiği kayıtlara geçti.
  • Fakat bilim insanları henüz bunların etkisinin bilinmediğinin altını çizdi.

HASTALIĞI GEÇİRENLER DE TEHLİKEDE 

Yeni varyantın aşının etkisini düşüreceği ya da doğal bağışıklığı olanları etkileyeceği endişe konusu olmuştu. DSÖ, ilk belirlemelere göre bu varyantın hastalığı geçiren kişileri tekrar hasta etme potansiyelinin bulunduğunu açıkladı. Güney Afrika’daki Salgın Tepki ve Yenilik Merkezi direktörü Tulio de Oliveira, virüsün insan hücrelerine bağlanan ve giriş kazanmasına izin veren kısmı olan spike proteininde 30’dan fazla mutasyon olduğunu söyledi.

NU VARYANTINI DİĞERLERİNDEN AYIRAN FARK NE?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsünün en radikal dönüşüme uğramış olanı ve en çok mutasyon yaşanan varyantı olan Nu varyantının uğradığı mutasyonlardan bazılarının aşıya karşı dayanıklılık ve daha hızlı bulaşma hızı olduğu duyuruldu.

NU VARYANTININ BELİRTİLERİ NELER?

Omicron ismiyle de bilinen Nu varyantının belirtileri tam olarak netleşmese de koronavirüsün tüm belirtileri ile benzerlik gösterdiği ancak hastalığın daha ağır seyrettiği biliniyor.

Hafta sonu açıklamalarda bulunan ve ilk Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar görülüyor. Aşırı halsizlik gibi. Fakat vakaların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron vakalarından hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

Öte yandan İngiliz The Guardian, Soweto kentindeki hastanenin yoğun bakım ünitesinin başkanı Rudo Mathivha’nın sözlerine de dikkat çekti. Mathivha, “Şu an Covid-19 hastalarında demografik bir değişim görüyoruz. Gençler yani 20’lerinden 30’larının sonundaki insanlar daha ağır olarak hastaneye geliyor ve yoğun bakıma alınıyor. Bunların yaklaşık yüzde 65’i aşısız. Geri kalanlar da tek doz aşılı” dedi. Fakat bu demografik farklılığın bir sebebinin gençlerde aşılanma oranlarının düşük olması olabileceği kaydedildi.

Botswana’daki görülen ilk vaka 11 Kasım’da tespit edilmişti. Ülkedeki vaka sayısı 3’e yükselirken varyant, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 6 kişide, Hong Kong’da da Güney Afrika’yı ziyaret etmiş olan 1 kişide görüldü. Uzmanlar, varyantın mutasyona uğrama sayısının yüksekliği ve bu mutasyonların çıkıntılı proteinde yoğunlaşması sebebiyle endişeli.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir