Omicron’un BA.2 alt varyantı daha bulaşıcı olabilir uyarısı

08.02.2022
Omicron’un BA.2 alt varyantı daha bulaşıcı olabilir uyarısıJapon bilim adamları, yeni varyantla ilgili uyarılarda bulunmuş oldu.


Omicron'un BA.2 alt varyantı daha bulaşıcı olabilir uyarısı

Koronavirüs salgınında Omicron varyantının salgının sonunu getirmesi planlanıyor.

Sadece, Japon bilim adamlarından pandemiye ilişkin yeni bir uyarı geldi.

DAHA BULAŞICI OLABİLİR

Koronavirüsün Omicron mutasyonunun alt varyantlarını genetik açıdan inceleyen Japon bilim adamları, BA.2 adlı mutasyonun daha bulaşıcı olabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Tokyo Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi’nden Doçent Takeuchi Hiroaki, Omicron mutasyonunun alt varyantlarına yönelik meydana gelen genom analizinin neticelerini deklare etti.

30’DAN FAZLA MUTASYON

Omicron’un BA.1 varyantı ile karşılaştırıldığında değişik yerlerde dokuz mutasyona haiz olan BA.2 alt varyantının daha bulaşıcı olabileceğini kaydeden Takeuchi, tıpkı BA.1’de olduğu şeklinde, alt varyantın spike proteininde 30’dan fazla mutasyon bulunduğunu söylemiş oldu.

Omicron un BA.2 alt varyantı daha bulaşıcı olabilir uyarısı #1

JAPONYA’DA YAYILMAYA BAŞLAMIŞ OLABİLİR

Söz mevzusu farkın BA.2’yi BA.1’den daha bulaşıcı hale getirdiğini kaydeden Takeuchi, enfeksiyon yolunun takibinin zor olması sebebiyle BA.2 varyantının Japonya’da yayılmaya başlamış olabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Takeuchi, salgındaki son dalgayı önlemek için söz mevzusu alt varyantın yayılımını engellemenin mühim olduğuna değindi.

DSÖ’NÜN AÇIKLAMASI

Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) geçen hafta meydana getirilen açıklamada, Omicron mutasyonunun BA.2 formunun orijinal BA.1 formundan daha şiddetli görünmediği, aşıların Omicron’un değişik biçimlerine karşı benzer koruma sağlamaya devam etmiş olduğu duyurulmuştu.

Buna karşın, BA.2’nin küresel olarak BA.1’in yerini alma potansiyeline haiz olduğu ifade edilmişti.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.