OPEC’in petrol üretimi ocak ayında artış gösterdi

11.02.2022
OPEC’in petrol üretimi ocak ayında artış gösterdiPetrol tutarları dünyadaki üreticilerin rakamlarına bakılırsa şekilleniyor. OPEC, yeni petrol piyasası raporlarını yayınladı.


OPEC'in petrol üretimi ocak ayında artış gösterdi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) günlük ham petrol üretimi geçen ay, bundan önceki aya bakılırsa 64 bin varil artarak 27 milyon 981 bin varil oldu.

KÜRESEL PETROL ARZI ARTIŞ GÖSTERDİ

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna bakılırsa, küresel petrol arzı ocakta bundan önceki aya kıyasla günlük 710 bin varil artışla 98 milyon 690 bin varile terfi etti.

GÜNLÜK PETROL ÜRETİMİ ARTTI

Bu zamanda, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi 650 bin varil artarak ortalama 70 milyon 710 bin varil oldu. OPEC’in küresel petrol üretimindeki oranı ise yüzde 28,4 olarak kayıtlara geçti.

petrol

HAM PETROL ÜRETİMİ ARTAN ÜLKELER

OPEC içinde ham petrol üretimi ocakta en fazla Nijerya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) artarken, Venezuela, Libya ve Irak’ta düşüş görüldü.

Günlük üretim, geçen ay bundan önceki aya bakılırsa Nijerya’da 81 bin varil, Suudi Arabistan’da 54 bin varil ve BAE’de 44 bin varil artış gösterdi. Üretim Venezuela’da 51 bin varil, Libya’da 45 bin varil ve Irak’ta ise 27 bin varil geriledi.

BU YIL KÜRESEL PETROL TALEBİ ARTACAK

OPEC, bu yıla ilişkin küresel petrol talebine yönelik öngörüsünü durağan(durgun) tuttu. Buna bakılırsa, küresel petrol talebi bu yıl geçen yıla kıyasla günlük bazda 4 milyon 150 bin varil artarak 100 milyon 790 bin varile ulaşacak. Koronavirüsün Omicron varyantının tesirinin hafiflemesi ve küresel ekonomilerin toparlanmaya başlamasıyla, OECD bölgesinde günlük petrol talebinin 1 milyon 840 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 2 milyon 320 bin varil artacağı öngörüldü.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.