Ortak aday ne süre açıklanacak? 6’lı masadan net cevap geldi!

09.06.2022
Ortak aday ne süre açıklanacak? 6’lı masadan net cevap geldi!


Seçim yaklaşırken siyasal partiler çalışmalarını hızlandırdı. Gözler Millet İttifakı’ndan ve ‘altılı masa’dan gelecek adaylık açıklamalarına çevrildi. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan ‘altılı masa’nın adaylık gündemine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yapmış oldu. ‘Masa’nın hedefinin şu an için “ortak bir cumhurbaşkanı talibi belirlemek” bulunduğunu dile getiren Babacan, adayın seçimlere yakın bir tarihte açıklanacağını söylemiş oldu. Babacan ek olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin iddialara da cevap verdi.

bvbc

“VATANDAŞLARIMIZ BÜYÜK BEDEL ÖDÜYOR”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Manisa’da, Manisa Minik Endüstri Sitesi ve semt pazarını ziyaret edip, esnafın sorunlarını dinledi. Babacan, arkasından partisinin Manisa İl Başkanlığı’na geçerek burada basın açıklaması yapmış oldu. Iktisat üstünden iktidarı eleştiren Ali Babacan, 6’lı masa görüşmelerine de değindi.

1fccb9740e70fde61c4d96bc167acd0b

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini korumak için çaba sarfeden Babacan şu şekilde konuştu:

“Seçimlerden sonrasında kurulacak hükümet ilk günden itibaren ne yapacağıyla ilgili önünde kalınca bir dosyası olacak. Seçimlerden sonrasında eğitimde nasıl yapsak, sağlıkta nasıl yapsak diye plan program halletmeye başlarsak zaman su şeklinde akıp geçiyor. Biz bunun için bugünden çalışıyoruz. Seçim sonrası ne yapacağımızla ilgili net bir tablo elimizde var. Türkiye artık kronik yüksek enflasyon dönemine girmiştir. Fakat bu hükümet yanlışta ısrar ve direnme ederse akıldan ve bilimden uzak ekonomiyle ilgili kararlar alırsa ülkemiz bırakın kronik enflasyonu, hiper enflasyon dönemine girer. Tanrı korusun bu ülkenin insanları fazlaca büyük karşılık öder. Esasen karşılık ödüyorlar. Bugün emekli maaşı ve asgari ücretle geçinen durağan(durgun) gelirli, dar gelirli yurttaşlarımız aslına bakarsanız şu an büyük bir karşılık ödüyor. Bunun hepimiz bilincinde fakat hiper enflasyon dönemine girmek demek bugün ödenen bedellerin katlanması demek. Ülkedeki yoksulluğun artması ve mutlak yoksulluğun derinleşmesi anlama gelir.”

2c15a007f11c24903c15975f639c6784

“ADAY SEÇİMLERE YAKIN AÇIKLANACAK”

Ortak adayın seçimlere birazcık daha kısa sürede açıklanmasına yönelik karar aldıklarını dile getiren Babacan şunları söylemiş oldu:

“Masada 6 siyasal parti var ve 6 önder var. 6’lı masanın hedefi şu an için ortak bir cumhurbaşkanı talibi belirlemek. Bu aşamada ortak bir karar ortaya koymuş durumdayız. Bir başka kararımızın bu ortak adayın seçimlere birazcık daha yaklaşınca karar verilmesi ve açıklanmasıdır. Şu an yoğun bir halde ne yapılması gerektiğine ilişkin çalışıyoruz. Ilkin yapabilecek işleri tanımlamamız gerekiyor. Ondan sonrasında o işleri yapabilecek, cumhurbaşkanlığı pozisyonunda bu ülkeyi parlamenter sisteminde ruhuna uygun bir halde kim yönetebilir diye onu konuşmaya başlayacağız. Ilkin bir işi tanımlamamız gerekiyor.”

60857134_605

“CUMHURBAŞKANI DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNMADIK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için ön plana çıktığına yönelik sual üstüne Babacan şu şekilde cevap verdi:

“Bugüne dek 6 genel başkanın oturmuş olduğu hiçbir görüşmede herhangi bir isimle ilgili ‘Bu cumhurbaşkanı talibi olabilir ya da bu cumhurbaşkanı olması imkansız’ diye bir değerlendirmede bulunmadık. Gündemimizde bugüne dek asla olmadı, ilk olarak biz yapılacak işi çalışıyoruz. Hem parlamenter sistemi kabul edecek hem de geçiş sürecinin yol haritasını kabul edebilecek, ondan sonrasında yolumuza devam edeceğiz. 6 genel başkandan biri olabilir, dışarıdan da olabilir fakat 6’lı ortamda bugüne dek bunların hiçbirini konuşmuş değiliz.”

0e0deab17afe99d1f5cf6a1808cbbfa2

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan Kılıçdaroğlu'na seslendi, tartışmalara noktayı koydu!Erdoğan Kılıçdaroğlu’na seslendi, tartışmalara noktayı koydu!
Nuray'ı katleden cani: Zayıf olduğu için bana direnemediNuray’ı katleden cani: Zayıf olduğundan bana direnemedi
Kira düzenlemesi için flaş yorum: Şimdi ev sahipleri...Kira düzenlemesi için flaş yorum: Şimdi ev sahipleri…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.