Osman Bey, Gündüz Bey’i öldürdü mü? Osman Gazi hangi kardeşini öldürdü?

29.12.2021
Osman Bey, Gündüz Bey’i öldürdü mü? Osman Gazi hangi kardeşini öldürdü?


Osman Bey, Gündüz Bey'i öldürdü mü? Osman Gazi hangi kardeşini öldürdü?

Osman Gazi’nin kardeşini öldürüp öldürmediği merak ediliyor. Osman Bey ve Gündüz Bey içinde çekişmenin söz mevzusu olduğu biliniyor. Osman Bey’in Gündüz Bey’i öldürmüş olduğu söyleniyor. Peki fakat Osman Bey hangi kardeşini öldürdü?

Osman Gazi hangi kardeşini öldürdü?

Osman Gazi’nin Gündüz’ü öldürmüş olduğu iddia edilse de Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, erişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine karşın gene de kardeşinden ayrılmamıştır. Eskişehir’de sancak beyliği meydana getiren Gündüz Alp, Bizans ile meydana getirilen nerede ise her harbe katıldı fakat İnegöl’ün alınışı esnasında şehit düştü.

Ek olarak şu data bulunmaktadır: Dündar Bey (d. 1210 yada 1212 – ö. 1298 yada 1302), Süleyman Şah’ın oğlu, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Gazi’nin amcası. 90 yaşına yakınken Osman Gazi tarafınca bizzat öldürülmüştür ve bu vaka Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kardeş katlinin başlangıcıdır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.