Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye kent kent geziyor

19.02.2022
Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye kent kent geziyorMobilyacı Ekrem Demirbaş, torna tezgahıyla küçüklere rengarenk topaçlar yaparak, unutulmaya yüz tutan geleneksel oyuncağı gelecek nesiller de oynayabilsin diye Türkiye’yi geziyor.


Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye şehir şehir geziyor

Türkiye’de neredeyse birkaç nesildir unutulmaya yüz tutmuş topaç, 60 yaşındaki Osmaniyeli Ekrem ustanın ellerinde yaşamaya devam ediyor. Mobilyacılık yapmış olduğu atölyesine tesadüfen gelen siparişle topaç hayata geçirmeye süregelen Ekrem Demirbaş, 41 senedir el işçiliğiyle ağaca çocuk eğlencesinin şeklini veriyor.

TOPAÇ TEZGAHI İLE ETKİNLİKLERE KATILIYOR

Ekrem usta, oyuncağı unutturmamak için Türkiye genelinde geleneksel el sanatlarının sergilendiği etkinliklere katılarak torna tezgahında topaç yapıyor.

Demirbaş’ın tezgahını ziyaret edenler, ağacın topaca dönüşmesini ve ustasının değişik tekniklerle oyuncağın iyi mi oynanacağını göstermesini keyifle izliyor.

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye kent kent geziyor – FOTO GALERİ

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye kent kent geziyor – VİDEO

“ÇOCUKLAR TANISIN, YETŞKİNLER UNUTMASIN” İSTİYOR

Bir etkinlik için Konya’ya gelen Demirbaş, sanatını devam ettirecek çırak bulamasa da sağlığı ve ömrü yettikçe tezgahının başlangıcında olacağını söylemiş oldu.

Kültür ve Gezim Bakanlığınca geleneksel el sanatkarlarına verilen sanatçı kartına da haiz bulunduğunu belirten Demirbaş, topacı küçüklere tanıtmaya, yetişkinlere de unutturmamaya çalıştığını dile getirdi.

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye şehir şehir geziyor #1

“TOPACI UNUTANLAR, GÖRÜNCE HATIRLAYIP MUTLU OLUYOR”

Yurdun dört bir tarafındaki etkinliklere çağrı edildiğine ve elinden geldiğince hepsine katıldığına dikkati çeken Demirbaş, şöyleki konuştu:

“Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Ankara’ya gittim. Konya’ya 10. gelişim. Yurt haricinde da Türkmenistan’a kadar gittik. Gene Sinop, Ahlat, Malazgirt, Kırşehir’e, birçok kente gittim. Her gittiğim şehirde canlı performans sergiliyorum. İnsanlar tornayı görüyor, sesini duyup geliyor. Hem topacı görüyor hem de iyi mi yapıldığını izliyor. Gelen de memnun oluyor, ikimiz de memnun oluyoruz. Topacı unutanlar, görünce tekrardan hatırlayıp mutlu oluyor.”

Demirbaş, dört değişik şekilde topaç yaptığını, araç-gereç olarak da çam, portakal ve demircik ağaçlarını kullandığını kaydetti.

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye şehir şehir geziyor #2

“ÇEVİREMEYEN OLURSA ÖĞRETİYORUM”

Topacın, evlatların ilgilisini oldukca fazla çekmese de eski günleri anımsattığı için yetişkinleri tebessüm ettirdiğini ifade eden Demirbaş, şunları söylemiş oldu:

“Arkamızdan gelen kimse yok. Bunu icra eden son nesiliz. Kendi çocuklarım dahi yapmadı. Elimden geldiği kadar bunu yaşatmaya çalışacağım. Tezgahıma çocuklar da geliyor, hanımefendiler, erkekler de geliyor. Topacı çevirdiğimi gören yetişkinlerin ayakları mutluluktan adeta yerden kesiliyor. Onlar mutlu olunca, ben de mutlu oluyorum. Bazıları deniyor fakat çeviremiyor. Benim bir prensibim var. Çeviremeyen birini görürsem çalışıyorsam bile makineyi kapatıp ona öğretirim. Mühim olan insanlara o mutluluğu tattırmak. Tek tesellimiz bu.”

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye şehir şehir geziyor #3

Osmaniyeli mobilyacı, topaç oyuncağı unutulmasın diye şehir şehir geziyor #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.