Otomotiv markalarının brüt kâr marjı belli oldu!

06.02.2022
Otomotiv markalarının brüt kâr marjı belli oldu!


Elektrikli, sürücüsüz araçların ve paylaşılan mobilitenin yükselişi otomobil endüstrisinde büyük aksamalara niçin olurken, otomotiv devlerinin geçtiğimiz dört senelik süreçte ne kadar brüt kar marjı kazanılmış olduğu ortaya çıktı.

2021 yılı verilerine bakılırsa COVID-19 pandemisi tüm küresel otomotiv endüstrisinin gelirlerinde yüzde 11’lik bir düşüşe niçin olsa da, otomotiv endüstrisinin kar marjı oldukca daha öncesinden kaygı deposu haline gelmişti. Dünya çapındaki yapınak kapanışları, otomobil satışlarındaki düşüşler ve büyük çaplı işten çıkarmalarla birlikte Tesla, Toyota, Volkswagen, General Motors ve Ford’un kar marjları hesaplandı.

Otomobil kredilerine düzenleme müjdesi!


Otomobil kredilerine düzenleme müjdesi!

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, yerli otomobil Togg’un çıkışıyla otomobil kredilerinde de artırım yapılacağını deklare etti.

Otomotiv markalarının kâr marjları: Tesla açık ara önde

Emre Özpeynirci tarafınca paylaşılan 2018-2022 brüt kar marjı grafiğinde ABD’li elektrikli otomobil üretici Tesla’nın ön planda bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dört senelik süreçte yüzde 31 kar marjı yakalayan ve çip krizine rağmen büyük gelirler elde eden Tesla’nın derhal arkasında ise yüzde 17 ile Japon devi Toyota bulunuyor.

Toyota’nın peşinden sırasıyla Volkswagen, GM ve Ford’un yer aldığını belirtelim. Volkswagen yüzde 15 ile üçüncü, GM yüzde 10 ile dördüncü ve Ford ise eksi kar marjına düşmesine rağmen yüzde 8 ile beşinci sırada boy gösteriyor.

Grafiği incelediğimizde ise bilhassa 2020’nin ikinci çeyreği dikkat çekiyor. Covid-19 pandemisinin patlak verdiği bu zamanda Tesla hariç tüm üreticiler büyük kayıplar yaşamış şeklinde görünüyor. Tesla ise tam tersi şekilde gelirini bu çeyrekte artırmayı başarmış. Aynı dönemde Ford’un neredeyse eksi yüzde 10 seviyesine gerilediğini görmek acayip.

2015-2020 içinde, dünya çapındaki büyük otomotiv şirketleri için averaj kar marjı averaj yüzde 7,5 idi. Şimdi ise bu sayı (en azından beş büyük üretici için) yüzde 16,2’ye kadar gelmiş durumda. Karlılık firmadan firmaya değişiyor, bir tek genel olarak Tesla şeklinde elektrikli otomobil üreticileri daha yüksek kar marjları gözlemledi.

Sektör uzmanları, daha çevre dostu ulaşıma yönelik artan talebi karşılamak ve emisyon standartları için yeni yönergelere uymak için odak noktası elektrikli araç üretimine geçtiğinde, pazarın senelik yüzde 7,22’lik bir gelişme oranı göreceğini tahmin ediyor.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.