Otomotiv Sanayii Derneği’nden ham madde krizi açıklaması

03.01.2022
Otomotiv Sanayii Derneği’nden ham madde krizi açıklaması


Pandemi süreciyle birlikte birçok sektörde lojistik ve ham madde krizi yaşanmaya başladı. Türkiye Gazetesi’nden Ali Çelik’in haberine nazaran, otomotiv sektöründe 2021-2022 yıl değerlendirmesi gerçekleştiren Otomotiv Sanayii Derneği, önemli açıklamalarda bulunmuş oldu.

Mevzu hakkında açıklama gerçekleştiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, pandemi kaynaklı küresel tedarik zinciri sıkıntısına değindi. Öngörülmesi zor ve belirsiz bir ortamda etkinlik yürüttüklerinin altını çizen Yenigün, ana materyallerde yüzde 140’ın üstünde artış bulunduğunu belirtti. Uzun soluklu politikaların geliştirilmesi gerektirme ettiğini açıklayan Yenigün, bu sayede ülkemizin yatırım çekiciliğinin artacağını deklare etti.

Togg’un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin!


Togg’un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin!

Türkiye’nin yerli otomobili Togg, 2023 senesinde yollarda olacak. Peki bu otomobilin fiyatı ne olacak? İşte fiyatla ilgili meydana getirilen ilk tahmin!

Haydar Yenigün: “Ülkemizin yatırım çekiciliğini artırabiliriz.”

2021 yılının en önemli tedarik zinciri probleminin mikroçip darboğazı bulunduğunu belirten Yenigün, bu durumun otomotiv endüstrisindeki etkilerinden bahsetti. Dünya çapındaki otomotiv üreticilerinin mikroçip sebebiyle üretimi yavaşlattığını açıklayan Yenigün, şu ana kadar 10.3 milyon aracın bu sebeple üretilemediğinin altını çizdi.

Yıl toplamında küresel araç üretimi kaybının 11.3 milyon tane olacağı tahmin ediliyor. 2021 senesinde yaşanmış olan darboğaz sebebiyle 3. ve 4. çeyrekte tedarik sıkıntısının devam ettiğini belirten Yenigün, 2022 yılının da benzer şekilde geçeceğini ön gördüklerini deklare etti.

2021 yılının ilk dokuz ayında yerli sac fiyatlarında dolar bazında yüzde 29 artış bulunduğunu açıklayan Yenigün, “2020 yılının başından beri ana metallerde yüzde 140’ın üstünde artış oldu. İthal sac fiyatlarında yüzde 117, kauçukta yüzde 38, plastikte ise yüzde 83 oranında zam yapılmış oldu. Senenin son aylarında yaşanmış olan vaka artışları ve yeni varyantlar sebebiyle karantina tedbirleri sıkılaştı. Öte taraftan yaşanmış olan görkemli hava şartları sebebiyle bazı limanlarda kapasite düşüşleri ve dolayısıyla gemilerde gecikmeler yaşandığını gözlemledik. Yeni varyantların Avrupa’da etkili olması sebebiyle 2022 senesinde ihraç pazarlarımızın geçen yıl ile paralel olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.