Otonom araçlar için direksiyon ve pedal zorunluluğu kalktı!

13.03.2022
Otonom araçlar için direksiyon ve pedal zorunluluğu kalktı!


Otomotiv sektöründeki değişim hız kesmeden devam ediyor. Tesla şeklinde elektrikli ve otonom araçları ile başarıya ulaşan şirketlerin peşinden senelerdir sektörde etkinlik gösteren otomobil devleri de akıma ayak uydurmaya başladı. Bu kapsamda kısa süre ilkin otonom araçlarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İşte ayrıntılar…

Akaryakıt fiyatlarındaki artış Tesla’ya yaradı!


Akaryakıt fiyatlarındaki artış Tesla’ya yaradı!

Dünya genelinde meydana gelen akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrasında Tesla satışlarında büyük oranda artış yaşandı.

Otonom araçlar için direksiyon ve pedal zorunluluğu kalktı

Otonom araç teknolojilerinin her geçen gün yetenekli hale geldiği su götürmez bir gerçek. Araçların sürücü gerektirmeden kendi kendine kolaylıkla gidebilmesine olanak elde eden bu teknoloji, neredeyse tam anlamıyla hazır olmadığı sebebi öne sürülerek birçok ülkede bazı kısıtlamalara organik olarak.

Otonom araçlar için manuel şürüş kontrolleri zorunluluğu kalktı

Otonom araçlarda bugüne dek potansiyel bir sorunda sürücülerin hızla devreye girebilmesi için direksiyon, pedal ve vites şeklinde manuel sürüş kontrolleri mecburi tutuluyordu. Tesla’nın Full Self-Driving sistemi şeklinde tam otonom araç teknolojilerinin güvenlik mevzusunda neredeyse beklenen etkiyi yaratamaması da bunu doğrular nitelikteydi.

Bu aşamada kısa süre ilkin otomotiv sektörünün kaderini direkt etkileyecek bir gelişme yaşandı. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, perşembe günü otonom sürüş teknolojisine haiz araçlardaki manuel kontrollerin zorunluluğunu ortadan kaldıran yeni kuralları yayınladı. Böylelikle ülkedeki otomobil üreticilerinin direksiyonsuz, vitessiz ve pedalsız özetlemek gerekirse manuel sürüş kontrolleri bulunmayan otonom araçlar piyasaya sürmesinin önü açıldı.

otonom araçlar
Otonom araçlar için manuel şürüş kontrolleri zorunluluğu kalktı

Son olarak Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada otonom araçların yaygınlaşması ile trafik problemininin daha da artacağını beyan etti. Bunun nedenini ise insanların kendi kendine gidebilmesi sebebiyle bu teknolojiye haiz otomobillere yönelmesi ve yollardaki araç sayısını çoğaltması şeklinde deklare etti.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce manuel sürüş kontrollerine haiz olmayan kendi kendine gidebilen otomobiller, güvenlik mevzusunda ciddi sorunlara niçin olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.