‘Öykü’ rekabeti kızışıyor: Signal’den yeni adım

10.03.2022
‘Öykü’ rekabeti kızışıyor: Signal’den yeni adım


Öykü (Story) özellikli platformlar arasındaki rekabet her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Toplumsal medya devi Feysbuk / yeni adıyla Meta, Ağustos 2016’da rakibi Snapchat’e karşı Instagram Hikayeler hususi durumunu kullanıma sundu. Şirket bu özelliğin kapsamını genişleterek WhatsApp’a da ‘Durum’ adıyla getirdi.

Öykü formatını bünyesine katan bir platform da Twitter olmuştu. Toplumsal medya şirketi, 2020 senesinde 24 saat sonrasında otomatik kaybolan paylaşımlar yapılabilmesine olanak tanıyan Fleets hususi durumunu kullanıma sundu, yalnız istenilen başarıya ulaşamayınca Ağustos 2021’de kapattı. Şimdi sıra Signal uygulamasında…

Instagram, ‘Hikayeler’in süresini uzatıyor!


Instagram, ‘Hikayeler’in süresini uzatıyor!

Instagram, bünyesinde barındırdığı Hikayeler bölümünün süresini uzatacağını deklare etti. Bu aşamada yeni süre 60 saniye oluyor.

Signal, Hikayeler özelliği için düğmeye bastı

XDA Developers’ın haberine nazaran, popüler mesajlaşma hizmeti Signal kendi Hikayeler hususi durumunu geliştirmeye başladı. Uygulamanın neredeyse yayınlanmayan son APK dosyasının kaynak kodlarında tespit edilen bu özellik Instagram, Snapchat ve WhatsApp platformlarında öykü paylaşmaktan ayrımsız olacak.

signal

Kullanıcılar “Grup” ve “Hususi” olmak suretiyle iki değişik öykü türünden birini seçebilecekler. İlk seçenek isminden de anlaşılacağı suretiyle hikayenin belirli bir grupta paylaşılmasını sağlayacak; ikinci seçenek ile hikayeyi belirlediğiniz kişilerin görmesini sağlayabileceksiniz. Bunu Instagram’daki “yakın dostlar” şeklinde düşünebilirsiniz.

Tıpkı Instagram’da olduğu şeklinde hikayenizi görenler emoji ile tepki verebilecekler, ek olarak size cevap da yazabilecekler. Bir tek bunu istemiyorsanız ayarlardan kapatabileceksiniz. Bir kişi hikayenizi yanıtladığında yada tepki verdiğinde Signal sizi bilgilendirecek. Ek olarak hikayeye metin ve web sayfası bağlantısı da eklenebilecek.

Dönem dışı bırakılabilecek

Paylaştığınız hikayeyi kaç kişinin görüntülediğini denetim edebileceksiniz ve isterseniz belirli kişilerden gizleyebileceksiniz. XDA Developers tarafınca aktarılan bilgiye nazaran Signal, rakiplerinde bulunmayan bir özelliği: hikayeleri tamamen dönem dışı bırakmayı da mümkün kılacak. Şu demek oluyor ki kullanıp kullanmamak tercihe bağlı olacak.

Signal

Signal’in yeni özelliği neredeyse geliştirme aşamasında olduğundan, beta sürümü bile çıkmadı. Bundan dolayı hikayelerin emek verme mantığını gösteren bir ekran görüntüsü maalesef yok. Gelecek günlerde şirketten bu mevzuda resmi bir açıklama gelmesi ümit ediliyor.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.